Strona główna » SeniorNiusy » Zmieniaj się i doskonal umiejętności niezależnie od wieku!

Zmieniaj się i doskonal umiejętności niezależnie od wieku!

|

|

Na skróty

Jak być dobrym menadżerem? Flexi.pl rozmawia z Jackiem Modlińskim, doświadczonym menedżerem z wieloletnią praktyką, o tym, że niezależnie od wieku warto otworzyć się na zmiany, że nigdy nie jest za późno na naukę i że najważniejszą częścią każdego biznesu jest człowiek.

Jacek Modliński ma za sobą długą karierę menedżerską w różnych branżach. Jak twierdzi, karierę zawodową zawsze warto rozwijać, niezależnie od wieku, jednak należy pamiętać o tym, by prócz kolejnych celów zawodowych zadbać też o rozwój osobisty, czyli nieustannie się zmieniać.  

Już Heraklit z Efezu powiedział, że „w życiu nie ma nic bardziej stałego od zmiany”. To jeden z najważniejszych elementów, które nas kształtują i trampolina do nowych doświadczeń. Zmiany można dokonać w każdym momencie i wieku, czego przykładem jest sam Jacek Modliński, który po 27 latach pracy zdecydował się na radykalny krok i opuścił sferę komfortu, odchodząc z firmy, w której panowała kultura organizacyjna, która go ograniczała.  

 

Jak mówi: „Jako menedżer relatywnie dużo miałem (posiadałem), ale jednocześnie byłem tylko częścią struktury bez przestrzeni na rozwój, na manifestowanie siebie. Potrzeba poszukiwania sensu (tu nawiązuje do Viktora Frankla) dosłownie wypluła mnie z tego uwikłania”. 

Po odejściu z pracy napisał tekst zatytułowany: „Spotkania z Kata Doskonalenia”, w którym dokładnie opisał, co skłoniło go do zmiany oraz co może wnieść do organizacji metoda ustawicznego doskonalenia, oparta na tradycji (standardach), które nie kostnieją, ale wciąż się zmieniają. Nie jest to zresztą obcy nam kulturowo model. Relacja mistrz — uczeń jest od wieków obecna w Europie w systemie nauki rzemieślniczej. 

Chcesz być dobrym menadżerem: ucz się i doceń ludzi

Stawiając na rozwój zawodowy i osobisty do słowa „zmiana”, należy dodać słowo „nauka”. Jak powiedział Henry Ford: „Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, bez względu na to czy ma 20, czy 80 lat”. Zatem na każdym etapie życia, warto podnosić umiejętności i poszerzać horyzonty.

Jacek Modliński zainspirowany słowami Mike’a Rothera, który w Toyota Kata mówi o tym, że budowa i rozwój firmy powinny być oparte na „niewidocznych” wzorcach myślenia i działania (wartościach miękkich) postanowił pogłębić wiedzę w tym kierunku i podjął studia z zakresu Kaizen oraz Agile Leadership. One pozwoliły odkryć istotne aspekty zrządzania kulturą organizacji, poznać zagadnienia takie jak: facylitacja, coaching zespołów, kreatywna komunikacja, zarządzanie relacjami w zespole czy komunikacja bez przemocy.

Gdy kultura organizacji jest oparta o unikalną wartość jednostki 

W kulturze organizacji, o czym mówią zasady Kaizen, ważne są nie struktury, ale relacje między ludźmi i ich stosunek do miejsca pracy. Bo to przecież człowiek jest najistotniejszym elementem dobrze prosperującego biznesu. „Kiedy w trakcie mojej kariery człowiek / pracownik / kolega był traktowany podmiotowo, jako część firmy, a zarazem świadoma istota, to wtedy doświadczyliśmy wzrostu i rozwoju. Kiedy do głosu dochodziły struktury, silosy, podziały, wskaźniki, to całość kończyła się regresem czy wręcz załamaniem” — wyjaśnia Jacek Modiński. Stworzenie warunków do samorealizacji, rozwoju i kreatywności pracowników to motor napędowy sukcesu każdego przedsiębiorstwa. 

Flexi.pl odczarowuje złe mity 

Niestety, czasem mimo najszczerszych chęci i ogromnego doświadczenia ludziom z Pokolenia Flexi niełatwo rozwinąć skrzydła w obszarze zawodowym. Powodem tego jest wciąż głęboko zakorzenione spojrzenie na kandydata przez pryzmat jego wieku. „Starszy” nie może znaczyć „gorszy”.  

Zdarza się więc, że po obiecującej rozmowie rekrutacyjnej kandydat słyszy, że nie pasuje do zespołu. A przecież powinny się liczyć umiejętności, a nie wiek.  

Kiedy Jacek Modliński trafił na portal Flexi.pl uznał go za miejsce, które może spełnić ważne zadanie, promując zatrudnienie Silversów i odczarowując ich wartość dla rynku pracy. Sam również utworzył swój profil zawodowy w Bazie Specjalistów Flexi.pl, by dać potencjalnym pracodawcom szansę na poznanie siebie. Przecież nic prócz mitów, które należy wyrzucić do kosza, nie stoi na przeszkodzie, by  mając 50 i więcej lat być człowiekiem usatysfakcjonowanym zawodowo i szczęśliwym, a nawet znaczcie głębiej doświadczającym szczęścia. Stoi za tym znajomość życia i tego, co w nim naprawdę ważne, a ważne jest nasze „tu i teraz”. 

Cały wywiad: Rozmowa z Jackiem Modlińskim – doświadczonym menadżerem w portalu Flexi.pl 

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.