Z pewnością każda z osób, która porusza się po rynku pracy, słyszała o różnych rodzajach umów (umowa zlecenie, umowa o pracę itp.), które zawiera się z pracodawcą. Jednak sytuacja, w której podpisujemy umowę zlecenie z inną osobą fizyczną, nieprowadzącą działalność gospodarczą, nie jest dla wszystkich z nas zbyt oczywista. Jak to wygląda w praktyce?
Zdarzają się takie sytuacje, gdy chcemy podpisać umowę zlecenie z inną osobą prywatną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Mogą tak robić np. osoby zamawiające w SeniorApp oraz ci, którzy wykonują dla nich usługi.
Trzeba pamiętać, że umowa zlecenia to przykład umowy cywilnoprawnej. To oznacza, że wszelkie zasady dotyczące tego jak powinna wyglądać taka umowa, są zawarte w Kodeksie Cywilnym. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, by umowę zlecenie podpisywały dwie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kim są strony takich umów? Kto jest płatnikiem podatków a kto ZUS? Czy istnieje jakaś stawka minimalna w przypadku zawierania umowy zlecenia? Tego będziecie mogli dowiedzieć się z artykułu.
Zleceniodawca a zleceniobiorca
Warto wiedzieć, że stronami umowy zlecenia zawsze są: zleceniodawca oraz zleceniobiorca. Pierwsza z nich, to osoba, która zleca wykonanie konkretnych czynności. Zleceniobiorcą jest natomiast osoba, która zobowiązuje się do ich wykonania – zgodnie z warunkami, zawartymi właśnie w umowie zleceniu.
W przypadku, gdy zleceniodawca nie prowadzi swojej działalności gospodarczej, nie jest on płatnikiem podatku. Nie jest więc zobowiązany do tego, by obliczać, pobierać i odprowadzać podatek zleceniobiorcy. To właśnie druga strona powinna wziąć odpowiedzialność za kwestię podatkową w tym przypadku.
Co ciekawe, zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku opłacania ZUS. Wtedy to nie zleceniobiorca, a zleceniodawca, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, jest zobowiązany do tego, żeby zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zleceniobiorcę i opłacić za niego składki.
Stawka przy umowie zleceniu podpisanej przez osoby prywatne
Z pewnością wielu z nas, podejmując jakąś pracę, myśli przede wszystkim o stawce. W przypadku umowy zlecenie podpisywanej z pracodawcą, prowadzącym działalność gospodarczą, jasno określona jest stawka minimalna. Co ciekawe, w 2023 roku będzie wynosiła od stycznia do czerwca 22,80 zł/h, a w drugiej połowie roku – 23,50 zł/h. A co w przypadku umów zleceń podpisanych z inną osobą fizyczną, która działalności gospodarczej nie prowadzi?
W takim przypadku, nie obowiązuje stawka minimalna. Strony podpisujące umowę zlecenie mają prawo ustalić między sobą konkretną kwotę za wykonanie obowiązków. Może być to nawet symboliczna złotówka – wszystko zależy od dobrej woli obu stron.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.