Umowa zlecenie między osobami fizycznymi

Na skróty!

Z pewnością każda z osób, która porusza się po rynku pracy, słyszała o różnych rodzajach umów (umowa zlecenie, umowa o pracę itp.), które zawiera się z pracodawcą. Jednak sytuacja, w której podpisujemy umowę zlecenie z inną osobą fizyczną, nieprowadzącą działalność gospodarczą, nie jest dla wszystkich z nas zbyt oczywista. Jak to wygląda w praktyce? 

Zdarzają się takie sytuacje, gdy chcemy podpisać umowę zlecenie z inną osobą prywatną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Mogą tak robić np. osoby zamawiające w SeniorApp oraz ci, którzy wykonują dla nich usługi. 

Trzeba pamiętać, że umowa zlecenia to przykład umowy cywilnoprawnej. To oznacza, że wszelkie zasady dotyczące tego jak powinna wyglądać taka umowa, są zawarte w Kodeksie Cywilnym. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, by umowę zlecenie podpisywały dwie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kim są strony takich umów? Kto jest płatnikiem podatków a kto ZUS? Czy istnieje jakaś stawka minimalna w przypadku zawierania umowy zlecenia? Tego będziecie mogli dowiedzieć się z artykułu. 

Zleceniodawca a zleceniobiorca

Warto wiedzieć, że stronami umowy zlecenia zawsze są: zleceniodawca oraz zleceniobiorca. Pierwsza z nich, to osoba, która zleca wykonanie konkretnych czynności. Zleceniobiorcą jest natomiast osoba, która zobowiązuje się do ich wykonania – zgodnie z warunkami, zawartymi właśnie w umowie zleceniu. 

W przypadku, gdy zleceniodawca nie prowadzi swojej działalności gospodarczej, nie jest on płatnikiem podatku. Nie jest więc zobowiązany do tego, by obliczać, pobierać i odprowadzać podatek zleceniobiorcy. To właśnie druga strona powinna wziąć odpowiedzialność za kwestię podatkową w tym przypadku. 

Co ciekawe, zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku opłacania ZUS. Wtedy to nie zleceniobiorca, a zleceniodawca, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, jest zobowiązany do tego, żeby zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zleceniobiorcę i opłacić za niego składki. 

Stawka przy umowie zleceniu podpisanej przez osoby prywatne

  Z pewnością wielu z nas, podejmując jakąś pracę, myśli przede wszystkim o stawce. W przypadku umowy zlecenie podpisywanej z pracodawcą, prowadzącym działalność gospodarczą, jasno określona jest stawka minimalna. Co ciekawe, w 2023 roku będzie wynosiła od stycznia do czerwca 22,80 zł/h, a w drugiej połowie roku – 23,50 zł/h. A co w przypadku umów zleceń podpisanych z inną osobą fizyczną, która działalności gospodarczej nie prowadzi? 

W takim przypadku, nie obowiązuje stawka minimalna. Strony podpisujące umowę zlecenie mają prawo ustalić między sobą konkretną kwotę za wykonanie obowiązków. Może być to nawet symboliczna złotówka – wszystko zależy od dobrej woli obu stron. 

Blog

frytki, dania z ziemniaków, frytki belgijskie
SeniorNiusy

Międzynarodowy Dzień Frytek | Seniorniusy #105

❣️Zapraszamy na #105 odcinek SeniorNiusów!❣️ 13 lipca to Międzynarodowy Dzień Frytek. W dzisiejszym dniu królują frytki belgijskie, frytki domowe lub cienkie frytki z McDonalda. Mogą być to frytki z ketchupem, majonezem i solą. Czy ktokolwiek nie lubi frytek? Podobnie jak

Zobacz więcej
Fundacja

SeniorON – Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie

Ponad 180 seniorów, 3 lokalizacje, 3 organizacje i walka z wykluczeniem cyfrowym. Za nami tegoroczna edycja programu SeniorON, w ramach której zespoły z Polskiego Czerwonego Krzyża, Banku Pekao S.A. oraz Fundacji SeniorApp, poprowadziły warsztaty “Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie”. Szkolenia

Zobacz więcej
seniorapp poleca
Bez kategorii

SeniorApp poleca #8: Centrum Medyczne Querqus

Leczymy człowieka, a nie chorobę. ”Ważniejsze jest poznanie, JAKI pacjent ma chorobę, niż JAKĄ chorobę ma pacjent.” William Osler Podczas wizyty w Centrum Medycznym Querqus badamy fizyczny stan zdrowia pacjenta, zwracając uwagę na kondycję oraz samopoczucie psychiczne. Leczymy człowieka, a

Zobacz więcej

Zalety aplikacji SeniorApp

Weryfikacja

Zawsze wiesz kto i kiedy odwiedza Twoich bliskich

Nadzór

Nasz zespół nadzoruje wszystkie świadczone usługi

Łatwa obsługa

Przejrzysta platforma, proste i intuicyjne korzystanie

Zobacz jakie to proste!

Odwiedź nasz kanał na YouTube i przekonaj się sam!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Skip to content