Strona główna » Bez kategorii » Wiosenne porządki – 15 sposobów na skuteczne i ekologiczne sprzątanie
Blog SeniorApp córka i mama sprzątają

Wiosenne porządki – 15 sposobów na skuteczne i ekologiczne sprzątanie

Na skróty

Nadeszła wiosna, a z nią coraz dłuższe, jaśniejsze dni… Dostarcza to głównie wielu radości, ale pojawia się także zmartwienie: jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie i przygotować je do Świąt?

Warto zastosować ekologiczne środki czystości, które zastąpią powszechnie używane i głośno reklamowane detergenty. Jest to o wiele korzystniejsze zarówno dla własnego zdrowia, naszej planety, jak i… portfela! Składniki, potrzebne do wykonania wielu domowych prac porządkowych można znaleźć praktycznie w każdym domu.

Prawdopodobnie wiele Mam i Babć zna te sposoby i może przekazuje je też kolejnym pokoleniom. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć ich każdemu. Przedstawiamy 10 sposobów na skuteczne i ekologiczne wiosenne porządki.

Cytryna

Oprócz walorów smakowych i zdrowotnych – jako dodatek do zimowych herbat wzmacniających odporność organizmu na przeziębienia, a także pobudzających procesy trawienne, przyspieszających oczyszczanie, a także odchudzanie, cytryna zawiera także naturalne substancje czyszczące, które mogą okazać się pomocne w codziennych porządkach.

Czyszczenie piekarnika
Przygotuj pół litra wody i sok z połowy cytryny w naczyniu żaroodpornym. Wstaw je do piekarnika i podgrzej – doprowadź do wrzenia. Para, która wytworzy się w piekarniku podczas gotowania pomoże usunąć przyschnięte i tłuste zabrudzenia, a także zniweluje nieprzyjemne zapachy. Po ostrożnym wyjęciu naczynia i wylaniu wody, wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika wilgotną ściereczką.

Kamień w łazience
Przygotuj sok z całej cytryny i nasyp do niego łyżeczkę soli. Wymieszaj. Tak sporządzony roztwór nałóż i rozprowadź w miejscach, gdzie jest widoczny kamień (np. wannie, zlewie, umywalce). Pozostaw płyn na około 2 godziny. Po tym czasie zmyj ciepłą wodą. Osad z kamienia powinien łatwo ustąpić – nie potrzeba używać żrących detergentów.

Nawilżane ściereczki do kurzu
Oczywiście, można ścierać kurze ściereczką zamoczoną jedynie w wodzie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że kurz będzie rozmazywał się po wycieranej powierzchni, pozostawiając smugi, co wymaga kilkakrotnego powtarzania tej czynności, czego większość wolałaby pewnie uniknąć. Można temu zapobiec wykorzystując specjalną „miksturę”. Przygotuj 500 ml wody, 500ml octu, kilka kropli oliwy z oliwek, skórkę z 3 cytryn pokrojoną na kawałki. Wlej wszystko do zamykanego pojemnika i wymieszaj. Zanurz ściereczki, których będziesz używać do czyszczenia. Zamknij pojemnik i odczekaj chwilę. Wyciągaj ściereczkę do starcia kurzu, a pojemnik szczelnie zamykaj, aby nie wyparował aromat, który pomoże w czyszczeniu powierzchni.

Ryż

Jest znany ze swoich licznych wartości odżywczych. Dla Azjatów stanowi podstawę żywienia, jak u nas chleb czy ziemniaki. Stosuje się go w dietach lekkostrawnych, pooperacyjnych, a także bezglutenowych. Pomaga zachować odpowiednią sylwetkę i jest sycącym dodatkiem do wielu potraw. Nie wszyscy znają jednak inne jego możliwości…

Przypalone garnki
Każdemu czasem zdarza się mała awaria w kuchni. Zamiast zamartwiać się, jak domyć uporczywie zalegające przypalone kawałki jedzenia, na zmianę namaczając je i szorując, wystarczy, że wsypiesz do garnka dużą garść ryżu i zagotujesz wodę, a przypalone resztki same odpadną od dna:)

Ostrzenie noży blendera
Jeśli posiadasz blender, w którym noże „stępiły się” znacząco, możesz to naprawić przy użyciu torebki ryżu. Wsyp jej zawartość do blendera i włącz go na około 2 minuty. Noże zostaną naostrzone, a rozdrobniony ryż nadaje się do przygotowania i spożycia.

Pokonanie wilgoci w przyprawach
Wiadomo, że ryż doskonale pochłania wilgoć. Aby pozbyć się zjawiska zbrylania się przypraw, czy soli kuchennej, możesz wsypać kilka ziarenek suchego, surowego ryżu do pojemnika z przyprawą lub solniczki. Ryż pomoże Ci wyciągnąć z nich wilgoć, która powstaje przez występowanie pary w kuchni. Sprawi, że Twoje przyprawy będą zawsze odpowiednio sypkie.

Soda oczyszczona

Ma liczne właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, kuchni, kosmetyce i nie tylko. Najczęściej używa się jej jako zamiennik proszku do pieczenia, może być także domowym wybielaczem do zębów. Przydaje się także jako środek czyszczący.

Czyszczenie mikrofalówki
To prawdziwa droga przez mękę. Nawet przy użyciu specjalistycznych detergentów bywa niełatwym zadaniem. Warto spróbować więc wykorzystać do tego stary sprawdzony sposób. Rozpuść 3 łyżki sody w szklance wody i wstaw do mikrofalówki na 5 minut. Przetrzyj wnętrze mikrofalówki na sucho. Zabrudzenia i tłuste plamy powinny łatwo zniknąć.

Odświeżenie dywanu
Posyp sodą oczyszczoną zaplamione miejsca dywanu i pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie odkurz proszek z dywanu. Jeśli chcesz odświeżyć cały dywan, możesz posypać go w całości sodą oczyszczoną i zostawić go na całą noc. Rano odkurz dywan i zaobserwuj różnicę.

Sól
Najpopularniejsza przyprawa na świecie, jeszcze w latach 80. XX wieku uważana była za niezbędną dla zachowania dobrego zdrowia i sił. Nie powinno się używać jej w nadmiarze, gdyż może powodować nadciśnienie i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jednak warto poznać jej pozaspożywcze właściwości.

Śnieżnobiałe firanki
Wypierz firanki lub wykąp je w proszku do pieczenia – na 5 litrów wody nasyp pół szklanki proszku i wymieszaj. Następnie zanurz firanki na 15 minut w tej miksturze i dobrze opłucz. Następnie, aby uzyskać śnieżnobiałą barwę, przygotuj roztwór w proporcji: 4 łyżki soli na 3 litry ciepłej wody. Zanurz w nim wyprane firanki i odczekaj chwilę. Następnie dobrze wypłucz. Kąpiel w roztworze soli sprawi, że Twoje firanki będą śnieżnobiałe i miękkie w dotyku – będą się lepiej układały podczas wieszania.

Ostrzenie noży
Sól potrafi nie tylko wydobyć biel z Twoich firanek, ale także spowoduje, że łatwiej będzie Ci naostrzyć noże. Przed wykorzystaniem ostrzałki, włóż noże do miski z wodą i trzema łyżkami soli i trzymaj tam pół godziny. Po wyjęciu, naostrz noże i zobacz różnicę.

Pozostałe sposoby

Możesz użyć także wielu innych składników, które łatwo znajdziesz w swoim domu lub kupisz tanio w najbliższym sklepie.

Ocet do mycia okien
Jeśli po myciu okien masz problem z widocznymi smugami, nie inwestuj w coraz droższe i nowsze środki chemiczne – możesz wykorzystać zwykły ocet, który pewnie znajdziesz w szafce kuchennej. Przygotuj mieszankę 3 łyżek octu z 3,5 l wody i umyj okna. Zauważ różnicę.

Pasta do zębów na fugi
Przestrzenie między kafelkami są trudne do wyczyszczenia i rzadko się tego podejmujemy. Mimo, że na rynku widnieje całe mnóstwo płynów do tego celu, trzeba mieć też sposób. Nie ma w tym jednak nic trudnego. Możesz wykorzystać do tego nieużywaną szczoteczkę do zębów i pastę i wyczyść fugi. Zabrudzenia łatwo znikną, a potem przetrzyj tylko podłogę na mokro.

Coca – cola: zero osadu
Może się to okazać zadziwiające, albo obniżyć apetyt na ten popularny napój, jednak najlepszym niszczycielem osadu w sedesie jest coca-cola. Wystarczy, że wlejesz ją do toalety, pozostawisz na godzinę, a następnie szczotką zetrzesz pozostałości osadu i spłuczesz kilkakrotnie wodę.

Usuwanie sierści z mebli
Niechcianych i wszechobecnych kłaczków na kanapach, fotelach i innych meblach można pozbyć się łatwo za pomocą wilgotnej gumowej rękawiczki. Załóż ją na rękę, zanurz w wodzie, a potem zgarnij sierść z tapicerki, mebli, czy innych powierzchni. Zobacz, jakie to proste😊

Prasowanie ekspresowe

Idą święta, a więc w ruch pójdzie deska do prasowania i żelazko. Odświętne stroje, obrusy, czy choćby zasłony czekają na wyprasowanie – nie martw się. Aby szybciej uporać się z górą pogniecionych rzeczy, włóż pod pokrowiec deski do prasowania folię aluminiową, błyszczącą stroną do góry (tak, chodzi o sreberko do pakowania kanapek). Górę naczyń do prasowania najłatwiej pokonać sposobem. Folia będzie odbijała ciepło, a dzięki temu prasowanie potrwa znacznie krócej niż zwykle.

Masz więcej pomysłów na ekologiczne i skuteczne sprzątanie?

Napisz do nas na kontakt@seniorapp.pl

Najciekawsze rozwiązania opublikujemy w kolejnym wpisie na blogu.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.