Strona główna » Bez kategorii » SENIORAPP POLECA #4: Centerko
SeniorApp poleca

SENIORAPP POLECA #4: Centerko

|

|

Na skróty

Niosąc pomoc innym - pomagasz sobie!

Czym jest Centerko?

W sercu Łodzi istnieje jedyne w swoim rodzaju miejsce, skupiające lokalnych społeczników, pomocników, wolontariuszy. To Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” działające w Stowarzyszeniu „Pomost”.  

Mimo, iż powstało z inicjatywy osób chorujących psychicznie, to przez 13 lat funkcjonowania i transformacji, przestrzeń może tu znaleźć każdy, kto chce się rozwijać, dzielić umiejętnościami i talentami oraz pomagać innym.

Seniorapp Poleca

Jak można pomóc?

Pomagać można na 101 sposobów: animować czas dzieci w świetlicach, prowadzić zajęcia w domach pomocy społecznej, wykonywać prace biurowe, czy organizować festiwale. Wachlarz działań jest nieograniczony. 

W „Centerku” przyszli wolontariusze mogą się również szkolić, brać udział w inspirujących warsztatach, spotykać i wymieniać doświadczeniami tak, aby ich codzienna praca w organizacjach była lepsza, ciekawsza, profesjonalna.

seniorapp poleca

Czym się zajmujecie?

Kierujemy wolontariuszy do organizacji i instytucji, w których mogą działać społecznie i dzielić się swoimi umiejętnościami. Nierzadko tworzą się bliskie relacje, przyjaźnie, a nawet związki. Ta energia udziela się wszystkim i przenosi się na różne obszary, do których trafiają wolontariusze. Przykładem są wolontarystyczne grupy artystyczne. 

„Go Pomost!” i „Yoł Yoł Seniorzy” – gdzie tylko się pojawią, budzą bardzo pozytywne emocje. Ciężko pracują nad swoimi prezentacjami, choreografiami i animacjami dla podopiecznych, co skutkuje doskonałymi efektami ich działań.

seniorapp poleca

Kiedy najlepiej zacząć?

W ciągu roku wiele się dzieje, ale w wakacje również nie brakuje pracy i odważnych osób chętnych do zaangażowania się w pikniki, festyny, turnusy rehabilitacyjne, czy wycieczki terenowe. Nigdy nie brakuje zajęć, w które można się zaangażować.

W „kuchni” Centrum Wolontariatu codziennie przygotowywane są kolejne projekty i pomysły na działania, zespół dokłada wszelkich starań, aby pilotować wszelkie działania i realizować je zgodnie z opracowanymi standardami.

seniorapp poleca

Co się udało do tej pory? 

Od 2008 r. zrealizowano 30 projektów tematycznych, w ramach których przeszkolono 1200 przyszłych wolontariuszy, 300 koordynatorów wolontariatu, 300 uczniów szkół, 250 seniorów i 150 animatorów lokalnych. Ponadto, „Centerko” pozyskało już ponad 1600 wolontariuszy i 300 placówek, którym poświęcono 1500 godzin wsparcia. Wolontariusze wsparli ok. 600 akcji w województwie łódzkim. „Centerko” zachęca wszystkich do włączania się w jego przedsięwzięcia i wspierania wolontariatu.

seniorapp poleca

Centerko i SeniorApp:

Z Kierownikiem Biura Regionalnego Centrum Wolontariatu Centerko: Mariuszem Kołodziejskim i Założycielem Grupy: „Yoł Yoł Seniorzy”: Sewerynem Obałką rozmawialiśmy podczas webinaru: „Już wiem #10: Do dzieła! Wolontariat dla Każdego”. Nagranie można obejrzeć tutaj: https://fb.watch/73yjoM5eTw/  

Seweryn prowadził także zajęcia z hip hopu on-line: nadal możecie dołączyć do ćwiczeń! Nagrania dostępne tutaj:

Odcinek 1: https://fb.watch/73ylOVV-HW/  

Odcinek 2: https://fb.watch/73ynVJfYbP/  

Odcinek 3: https://fb.watch/73yp3m1_kc/  

Odcinek 4: https://fb.watch/73ypTWufNg/  

Odcinek 5: https://fb.watch/73yqCLiT-o/  

Odcinek 6: https://fb.watch/73yrqJgIUn/  

Zachęcamy do przesyłania filmików ze swoimi wykonaniami w wiadomości prywatnej do nas lub zamieszczania w komentarzach – najlepsze zgarnie nagrodę!

Kibicujemy „Yoł Yoł Seniorom”, życzymy nieustającego flow, żebyście nie zwalniali tempa w działaniach. 

Próbkę działań Grupy “Yoł Yoł Seniorzy” możecie zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=377F7Sg7BTg

seniorapp poleca

Dołącz do grona wolontariuszy Centerka!!!

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem wypełnij formularz zgłoszeniowy https://www.centerko.org/formularz/ i odeślij na adres: kontakt@centerko.org

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.