seniorapp poleca

SENIORAPP POLECA #5: Wolni od Metryki

Na skróty!

Młodość to stan umysłu!

Portal Wolniodmetryki.pl upowszechnia pozytywny wizerunek ludzi dojrzałych i inspiruje do stylu życia, którego nie determinuje metryka.

Publikowane na portalu i jego kanałach społecznościowych treści opowiadają historie i prezentują sylwetki osób, które udowadniają, że życie nie kończy się w dniu 60., 70. czy 80. urodzin.

Wręcz przeciwnie, wszelkie badania pokazują, że starość – wbrew znanemu przysłowiu – jest szczęśliwym i bardzo wartościowym czasem.

Szczególnie teraz, gdy żyjemy dłużej, w lepszym zdrowiu, i wiele starszych osób zyskuje niepowtarzalną okazję, by zrealizować swoje młodzieńcze marzenia oraz pasje.

Seniorapp poleca

Rozbijamy „kulturowe akwarium”, które narzuca wizerunek starości nieprzystający do współczesności. Dziś ludzie 60-, 70-letni, a często i starsi są nowocześni, aktywni, przestali być niewidzialni i nie zachowują się jak osoby w analogicznym wieku 40 lat temu, badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że są też biologicznie młodsi. Model starzenia się uległ diametralnej zmianie i to na przestrzeni ostatniej dekady. Pokazując to na przykładach z życia robimy dobry PR starzeniu się i popularyzujemy wiekopozytywność – mówi założycielka portalu, Aleksandra Laudańska.

SeniorApp poleca

Misją pomysłodawczyni koncepcji wolności od metryki jest zmiana postrzegania ludzi starszych przez młodsze pokolenia i inspirowanie do aktywności – zawodowej, fizycznej i umysłowej, oraz wszelkich działań poprawiających jakość życia. Czyli do smart agingu – mądrego starzenia się.

Seniorapp poleca

Aleksandra Laudańska podkreśla też, że swoją starość powinniśmy „zaprojektować” – zacząć myśleć o niej wcześnie i wprowadzać nawyki, które spowalniają proces starzenia biologicznego i społecznego. Nazywa to edukacją do długowieczności i uważa, że powinna towarzyszyć nam od dziecka, najlepiej jako przedmiot nauczania.

seniorapp poleca

Działalność Wolnych od Metryki odnosi się do różnych aspektów wieku: wieku metrykalnego (chronologicznego) mierzonego liczbą lat danej osoby – tu zachęcamy, żeby nie ukrywać, nie wstydzić się swojego wieku, przeżyte lata to powód do dumy. Zachęcamy też do zmiany optyki: „Ile potencjalnie lat przede mną?” – to daje inną perspektywę, bo według statystyk dość dużo, na przykład 60-letnia kobieta statystycznie ma przed sobą prawie 22 lata życia  – wyjaśnia Aleksandra Laudańska, która sama mówi o sobie, że ma 53 lata do setki. 

seniorapp poleca

I kontynuuje: Bardzo mocno odnosimy się do wieku społecznego, związanego z czynnikiem kulturowym i oczekiwaniami społecznymi, np. co do zachowania się osoby w pewnym wieku – tu, pokazując inny niż stereotypowy obraz starzenia się, działamy na rzecz zmiany modelu kulturowego, inspirujemy do starzenia się w sposób, jaki podpowiada nam nasza biologia, a nie kultura. Zmieniamy też ograniczające przekonania innych ludzi. To jest clou naszej działalności.

seniorapp poleca

Odnosimy się oczywiście również do wieku biologicznego, mierzonego sprawnością fizyczną organizmu oraz do wieku psychologicznego, wyrażającego się stopniem sprawności umysłowej – tu zachęcamy do aktywności wszelkiego typu i cofania swojego zegara biologicznego – podsumowuje inicjatorka uwolnienia się od metryki.

seniorapp poleca

Przez niemal 4 lata działalności profil „Agefree – wolni od metryki” zebrał niemal 27 000 followersów. „To strefa wolna od stereotypów, uprzedzeń, wrogości” – można przeczytać w manifeście Wolnych od Metryki. I rzeczywiście – Wolni od  Metryki są też wolni od hejtu: Nawet kiedy poruszamy kontrowersyjne tematy, dyskusje pod postami są wyważone i dojrzałe. Przez ponad trzy lata usunęłam tylko kilkanaście komentarzy i zablokowałam tylko dwie osoby. Jak na komentarze, których patrząc po statystykach było już kilka milionów (w zeszłym miesiącu posty miały łączny zasięg 3,9 mln a aktywności było 404 tys.), to bardzo niewiele – nie kryje zadowolenia Aleksandra Laudańska.

seniorapp poleca

Blog

Inspiracje SeniorApp

Aplikacja Moje zdrowie na co dzień

Zachęcamy do pobrania aplikacji „Moje zdrowie na co dzień” Nasz Partner Uniwersytet Medyczny w Łodzi, w ramach międzynarodowego projektu naukowego GATEKEEPER opracował darmową aplikację na telefony komórkowe, która pomaga pacjentom leczyć się systematycznie. Co jednak najważniejsze, w przypadku pojawienia się

Zobacz więcej
Fundacja

Ruszyła Akademia SeniorApp!

Wielu Seniorów w naszym kraju nadal spotyka się z problemem wykluczenia cyfrowego. Zależy nam na przełamywaniu barier technologicznych — stąd pomysł na Akademię SeniorApp. Za nami pierwsze spotkanie z instruktorami, którzy będą mogli prowadzić dla Seniorów szkolenia „Polub się z

Zobacz więcej
konkurs, apetyt na życie, seniorzy,
Bez kategorii

Poznaj Laureatów konkursu: „Apetyt na życie”

Konkurs organizowany przez portal Flexi.pl pt. „Apetyt na życie” dobiegł końca. Uczestnikami konkursu Flexi.pl były osoby 50+, które chciały zaprezentować swoje działania oraz pasje. Zgłoszenia przyjmowane były od 13 kwietnia do 31 maja w formie fotografii przedstawiającej swoje hobby wraz

Zobacz więcej

Zalety aplikacji SeniorApp

Weryfikacja

Zawsze wiesz kto i kiedy odwiedza Twoich bliskich

Nadzór

Nasz zespół nadzoruje wszystkie świadczone usługi

Łatwa obsługa

Przejrzysta platforma, proste i intuicyjne korzystanie

Zobacz jakie to proste!

Odwiedź nasz kanał na YouTube i przekonaj się sam!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Skip to content