Strona główna » SeniorNiusy » Prezenty świąteczne – jak zaplanować zakupy z głową?

Prezenty świąteczne – jak zaplanować zakupy z głową?

|

|

Na skróty

Ostatni piątek listopada, czyli tak zwany Black Friday, wyznaczył początek szalonego przedświątecznego okresu zakupowego. W sklepach robi się coraz bardziej tłoczno, przystrojone witryny zachęcają do sprawdzenia sezonowych ofert, a telewizja i radio całymi dniami bombardują nas bożonarodzeniowymi reklamami. Ten okres, który został nam do Wigilii, to piękny czas, gdy mamy szansę pomyśleć o bliskich, ich potrzebach i pragnieniach. Ale jeśli nie zaplanujemy wydatków przeznaczanych na prezenty, może to być dla nas stresujący i kosztowny okres, a przecież nie takim chcemy go zapamiętać.

Jak robić zakupy z głową, żeby na Święta nie pójść z torbami?

Zaplanuj budżet

Dla spokoju ducha warto ustalić plan działania, zaczynając od… ustalenia budżetu. W tym miesiącu czeka nas mnóstwo mniej lub bardziej spodziewanych wydatków. Wyznacz więc maksymalne kwoty, jakie możesz przeznaczyć na: jedzenie, prezenty, zimowe ubrania, ozdoby, ewentualne podróże i inne wydatki. Ważne, żeby pomimo magicznej atmosfery panującej w sklepach nie dać się ponieść impulsom i nie przekraczać ustalonych kwot, bo może się okazać, że już w połowie grudnia zabraknie Ci pieniędzy. 

Przygotuj listę prezentów

Spisz listę osób, które chcesz w tym roku obdarować. Pozwala to na ustalenie, ile możesz wydać na każdą z nich i zaplanowanie, które sklepy odwiedzić. Ponadto, wyprawa na zakupy jest dużo przyjemniejsza, gdy nie musisz krążyć po centrach handlowych, gorączkowo zastanawiając się nad pomysłem na podarunek dla przyjaciela czy członka rodziny. 

Pomyśl o alternatywnych sposobach robienia zakupów

Jeśli nie lubisz tłumów, nawet (a może szczególnie) w tętniących świąteczną muzyką centrach handlowych, zachęcamy do zamówienia usługi zakupów do domu w SeniorApp. Pomocnicy w krótkim czasie dostarczą wybrane prezenty do Twojego domu. Oczywiście, weź również pod uwagę możliwość zrobienia zakupów przez Internet. To jeszcze bardziej ograniczy stres, czas, a nawet fundusze przeznaczane na przedświąteczne zakupy. 

Kupowanie a oszczędzanie

Zastanów się, w jaki sposób możesz trochę zaoszczędzić. Być może w szafie wciąż leży niewykorzystany w ubiegłym sezonie prezent, który spodobałby się Twojemu koledze? A może rodzina chciałaby w tym roku złożyć się na wspólny podarunek dla wujków? W niektórych domach wraca się też do zwyczaju wręczania prezentów robionych własnoręcznie, przynajmniej niektórych. 

Wyjdź poza ustalone schematy

Być może wnuczka marzy o słoiku dżemu domowej roboty, a siostra ucieszy się z vouchera do wykorzystania w ulubionej restauracji. Warto sprawdzić z wyprzedzeniem, jakie mamy możliwości ograniczenia wydatków i zrobić małe śledztwo – sprawdzić, jakie są oczekiwania bliskich. Pytanie o to, z czego ucieszą się najbardziej, to nie wstyd, a dla Ciebie – duże ułatwienie w planowaniu zakupów.

Nie odkładaj zakupów na ostatnią chwilę

Planując kupno prezentów odpowiednio wcześnie, zyskujesz nie tylko wewnętrzny spokój, ale i czas. To bardzo ważne, bo bieganie po sklepach kilka dni przed Wigilią i przeciskanie się przez tłumy zdesperowanych spóźnialskich, nie należy do najprzyjemniejszych. Poza tym, szanse na znalezienie produktów, które chcielibyśmy kupić, z czasem maleją. Sklepy są po prostu przetrzebione. Z planowaniem tego rodzaju wydatków z wyprzedzeniem wiążą się również kwestie finansowe – zwykle jest tak, że im bliżej Świąt, tym bardziej ceny produktów rosną. Warto więc zawczasu wybrać się do centrum handlowego i ze spokojem wybrać to, co nas interesuje.

Sprawdzaj promocje

Porównuj ceny produktów, a nawet tych samych przedmiotów dostępnych w różnych sklepach. Czasami to aż zadziwiające jak bardzo mogą się one różnić w zależności od sprzedawcy. Sprawdzaj również, czy dla niektórych prezentów nie znajdziesz tańszych, ale równie atrakcyjnych alternatyw. 

Ciesz się z prezentów, które mogą dla Ciebie zaplanować bliscy

Nasza ostatnia porada odnosi się do Ciebie – pomyśl, co Ty chcesz dostać na Święta. Przyjaciele i bliscy marzą o podarowaniu Ci czegoś, co spełni Twoje marzenia lub potrzeby. Podziel się nimi Twoimi pragnieniami – sprawdź, jakie opcje możesz znaleźć w aplikacji SeniorApp. Doskonałym pomysłem jest na przykład zamówienie relaksującego masażu, czy pakietu LUX MED. To może nietypowe podarunki, ale jakże przydatne. 

Zastosuj się do tego planu działania, a przedświąteczne zakupy staną się prawdziwą przyjemnością. 

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.