Strona główna » Bez kategorii » Postanowienia na Nowy Rok – jak w nich wytrwać
Pani pisząca postanowienia na Nowy Rok w notatniku.

Postanowienia na Nowy Rok – jak w nich wytrwać

|

|

Na skróty

Nowy Rok to idealny moment na zamknięcie starych spraw, pozbycie się niekorzystnych nawyków i wprowadzenie nowych. Tak się przynajmniej wydaje. Ale presja związana z koniecznością wymyślania postanowień noworocznych wcale nie sprzyja ich dotrzymywaniu. W styczniu każdego roku sprzedaż karnetów na siłownię i diet gwałtownie rośnie, ale już po kilku tygodniach lądują one w szafce, do której nikt nie zagląda. Jakie są sposoby na wytrwanie w postanowieniach na nowy 2023 rok?

Bądźmy realistami

Przede wszystkim, ważne jest, żeby nie oszukiwać się, że o północy w Sylwestra nagle przestaniemy jeść słodycze lub zaczniemy ćwiczyć. Myślmy o naszych planach realistycznie, najlepiej dzieląc je na mniejsze kroki. Lepiej nie łapać wielu srok za ogon, bo sprzyja to pogubieniu się w postanowieniach i porzuceniu części z nich już na wczesnym etapie.

Pierwszy krok na Nowy Rok – spisanie listy

Najlepszym rozwiązaniem jest więc opracowanie planu. Zacznij od przygotowania listy postanowień. Mogą mieć one bardzo różny charakter:

  • związane ze zdrowiem („będę pić więcej wody”, „będę się dobrze odżywiać”);
  • dotyczące sfery zawodowej;
  • dotyczące rozwoju osobistego (w SeniorApp możesz zamówić na przykład usługę nauki języka z lektorem);
  • związane ze sferą personalną, np. poprawienia relacji z bliską osobą. 

Ustal, co jest dla Ciebie ważne, co chcesz poprawić, ale przede wszystkim – co jest wykonalne. Postanowienia noworoczne jak najbardziej mogą się odnosić do sfery marzeń, ale mimo wszystko powinny być możliwe do zrealizowania.

Podziel się planami na Nowy Rok

Gdy masz już spisaną listę postanowień, opowiedz o niej znajomym lub bliskim. Dzielenie się planami jest motywujące. Osoby z otoczenia mogę Ci kibicować i odrobinę kontrolować, zwłaszcza jeśli je o to poprosisz. Nam samym łatwiej jest odpuszczać i sobie folgować, dlatego uwagi zewnętrznego obserwatora często się przydają.

Rozłóż plan na mniejsze części

Podziel swoje plany na mniejsze zadania. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, nie rezygnuj z dnia na dzień ze wszystkich starych nawyków i nie planuj biegu w maratonie 10 stycznia. Zacznij od wprowadzania zwyczaju spacerowania każdego dnia, porannych ćwiczeń oddechowych i spisania harmonogramu profilaktycznych wizyt u lekarza. W aplikacji SeniorApp oferujemy pakiety medyczne LUX MED w atrakcyjnych, obniżonych cenach. Skorzystaj i zadbaj o swoje zdrowie w 2023 roku.

Przygotuj plan „minimum”

„Wykonalność” zadania zależy oczywiście również od czasu i możliwości finansowych. Spisując listę postanowień, weź to i inne czynniki pod uwagę – osłabienie, złe samopoczucie, spadek sił, ale i wyjazdy, nieplanowane wizyty i tym podobne. Żaden z tych czynników nie musi całkowicie przekreślić Twoich planów. Wystarczy, że założysz jakiś plan minimum, do którego realizacji będziesz dążyć.

Senior w Nowy Rok na siłowni z grupą znajomych.

Śledź postępy

Monitoruj swoje postępy i śledź swoją systematyczność i wytrwałość. W natłoku zajęć i wydarzeń często zapominamy o naszych ambitnych planach. Comiesięczne sprawdzanie etapu, na jakim jesteśmy, dodatkowo wzmacnia motywację.

Nagradzaj się za wytrwałość

Przede wszystkim – bądźmy dla siebie dobrzy. Przecież postanowienia noworoczne podejmujemy po to, żeby polepszyć pewne sfery naszego życia, a nie żeby się zamęczać. Dlatego cieszmy się z każdego osiągniętego sukcesu. Warto przyznawać sobie niewielkie nagrody za wytrwałość. Tylko pamiętajmy, żeby były one motywujące. Dlatego nagradzaniu się pizzą i czekoladą za trzymanie diety przez ostatni miesiąc mówimy stanowcze „nie”!

W grupie raźniej

Nasza ostatnia porada jest dość prosta – sprawdź, czy w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto wyznaczył sobie te same postanowienia. Może córka też planuje kupowanie zdrowszej żywności, a może sąsiadka chce pouczyć się języka. Wspólne plany czynią dążenie do celu łatwiejszym i przyjemniejszym!

Najważniejsze to się nie poddawać, ale też nie załamywać, jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli. Nowy Rok to dobry moment na robienie planów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzać je w życie w miesiącach innych niż styczeń, a nawet podejmować próby realizacji postanowień kilkukrotnie w ciągu roku.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.