Strona główna » SeniorNiusy » „(Nie)widzialni” – bezpłatne warsztaty w Gdańsku i Bydgoszczy na temat niewidocznych niepełnosprawności

„(Nie)widzialni” – bezpłatne warsztaty w Gdańsku i Bydgoszczy na temat niewidocznych niepełnosprawności

|

|

Na skróty

Fundacja StwardnienieRozsiane.Info zaprasza w najbliższych dniach do Gdańska oraz Bydgoszczy na warsztaty poświęcone niewidocznym niepełnosprawnościom.


Niewidoczne niepełnosprawności są niezwykle istotnym, ale często niezauważanym, a wręcz lekceważonym aspektem niepełnosprawności. Mogą być one trudne do dostrzeżenia przez otoczenie, ale mają ogromny wpływ na życie osób, które ich doświadczają. Często wynikają m.in. z chorób przewlekłych, zaburzeń neurorozwojowych, skutków leczenia, wypadków i wielu innych przyczyn. Osób, które się z nimi zmagają nie brakuje. W Polsce mieszka aż 7 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Znaczna część z nich (ok. 80%) doświadcza właśnie tych niewidocznych, a gdy proszą o pomoc lub mają problemy z wykonaniem jakiejś czynności, często spotykają się z niezrozumieniem ze strony otoczenia: współpracowników, sąsiadów, kolegów ze szkoły czy uczelni, a nawet członków rodziny.


– Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niezrozumiały, a przez to właśnie „niewidzialny” w naszym społeczeństwie. Brakuje świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może znacząco wpływać na życie osoby, która ją doświadcza. Mam nadzieję, że dzięki projektowi „(Nie)widzialni” uda się zmienić tę sytuację. Niezmiernie mnie cieszy, że dzięki wsparciu finansowym gdańskiego samorządu możemy kontynuować serię warsztatów nt. niewidocznych niepełnosprawności – mówi Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.


Fundacja StwadnienieRozsiane.Info, kontynuuje projekt „(Nie)widzialni”, tym razem w Gdańsku i Bydgoszczy, gdzie odbędą się warsztaty, które pomagają zrozumieć m.in.:

  • Jakie mogą być przyczyny niewidocznych niepełnosprawności.
  • Jakie są codzienne wyzwania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Czy i dlaczego brakuje zrozumienia dla potrzeb osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Jak i kiedy oferować wsparcie i zrozumienie takim osobom.
  • Jak uniknąć błędów i stereotypów w relacjach z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Dlaczego słowa mają znaczenie i jaki powinien być język opisu niepełnosprawności.

Termin warsztatów w Gdańsku: 30 listopada 2023 r. (czwartek), godz. 15:00-16:30, Europejskie Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk).


Terminy warsztatów w Bydgoszczy:
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5, 85-005 Bydgoszcz).

  • 1 grudnia 2023 r. (piątek), godz. 16:30-19:30 (z przerwą) – warsztaty dedykowane w pierwszej kolejności osobom w wieku 16-30 lat.
  • 2 grudnia 2023 r. (sobota), godz. 10:30-13:30 (z przerwą) – warsztaty dedykowane w pierwszej kolejności osobom powyżej 30. roku życia.

Są to warsztaty w ramach projektu „(Nie)widzialni”. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy – więcej informacji o rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty prowadzą doświadczeni eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info.


Partnerami projektu „(Nie)widzialni” jest ponad 100 podmiotów z całego kraju, m.in. Narodowe Muzeum Morskie, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Urząd Miasta Sopotu, Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki czy PKP Intercity.
Więcej informacji o projekcie: www.niewidzialni.org.pl


Fundacja StwardnienieRozsiane.Info


Fundacja StwardnienieRozsiane.info, z siedzibą w Gdyni, została założona w 2018 roku. Powstała jako inicjatywa osób chorujących na stwardnienie rozsiane, z myślą o wsparciu i edukacji pacjentów z tą chorobą. Nie ograniczając się jedynie do tej problematyki, fundacja prowadzi także działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami wywołanymi innymi czynnikami. Fundacja jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Forum Organizacji Pacjentów przy NFZ. Jej działalność skupia się wokół organizacji konferencji, warsztatów oraz innych wydarzeń edukacyjnych. Przygotowuje też publikacje dedykowane chorującym na SM i osobom z niepełnosprawnościami. Wśród najbardziej prestiżowych inicjatyw fundacji znajduje się coroczna ogólnopolska konferencja dla pacjentów „SM – i co z tego…?”. Ostatnia edycja tego wydarzenia miała miejsce w maju 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a kolejne spotkanie już wiosną 2024 roku również zostanie zorganizowane w tym mieście. Od 2022 roku Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego. Od lutego 2023 r. Fundacja angażuje się w projekt „(Nie)widzialni”.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.