Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2023 roku

Na skróty!

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To ulubione święto wszystkich łasuchów. Dzień, w którym nie wypada odmówić słodkiej przekąski. Czy już wiesz w jaki dzień będziemy obchodzić je w tym roku?

Pochodzenie święta

Geneza Tłustego Czwartku sięga aż starożytności. Czy wiesz, że Tłusty Czwartek ma korzenie pogańskie? W dawnych czasach świętowano w ten sposób odejście zimy i nadejście wiosny. Uczta polegała na jedzeniu bardzo kalorycznych, tłustych potraw. W szczególności mięsa. Na deser spożywano pączki, jednak ich receptura różniła się znacząco od tych znanych nam współcześnie. Najczęściej przygotowywane były z ciasta chlebowego z nadzieniem ze słoniny i służyły nie raz jako zagryzka do alkoholu. Czy wiesz, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków w Polsce pojawił się dopiero około XVI wieku? Ukrywano w nich najczęściej mały orzeszek lub migdał. Legenda głosiła, że szczęściarz, który trafił na przysmak z taką zawartością miał cieszyć się dostatkiem i pomyślnością.

Tłusty czwartek nie jedno ma imię

Znasz wszystkie określenia na Tłusty Czwartek? Przez niektórych święto jest nazywane zapustem, lub mięsopustem. Część ludzi mianuje je Combrowym Czwartkiem. Według legendy nazwa ta wywodzi się z XVII wieku od nazwiska krakowskiego burmistrza. Mężczyzna najprawdopodobniej był postacią fikcyjną. Uchodził za człowieka złego, szczególnie wobec kobiet. Mawiano: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Uważa się, że zmarł  w tłusty czwartek, tak więc w każdą rocznicę tego dnia kobiety, które handlowały na targu urządzały huczną zabawę z tańcami, aby to uczcić. Podczas balangi zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których nakłaniały do tańca lub do oddawania ubrań jako zapłatę za krzywdy wyrządzone przez Combera.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023?

Tłusty czwartek to święto ruchome, ponieważ jest ono zależne od Wielkanocy. Wypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem i rozpoczyna ostatni tydzień Karnawału. W tym roku Tłusty Czwartek świętować będziemy 16 lutego, czyli 2 dni po Walentynkach.

Jak tłusty czwartek obchodzony jest na świecie?

Tłusty Czwartek jest znany nie tylko w Polsce, bowiem podobne imprezy odbywają się na całym świecie. Nie wszystkie kojarzą się jednak z pączkami.

Pancake Tuseday 

To święto obchodzone jest w Wielkiej Brytanii i jak sama nazwa wskazuje, spożywa się wtedy duże ilości naleśników. Obchodom towarzyszy ciekawy konkurs, a dokładniej wyścig (Pancake Race), który został zapoczątkowany przez mieszkankę hrabstwa Buckinghamshire. Kobieta podczas smażenia placków nie usłyszała dzwonów dochodzących z kościoła i aby nie spóźnić się na mszę wybiegła z patelnią w ręku. Jak można się domyślić zawody polegają na ściganiu się z patelnią, na którym jest naleśnik. Z pewnością jest to świetny sposób na spalenie trochę kalorii. „Pancake Tuesday”, świętowany jest też w między innymi w Irlandii, Kanadzie czy Nowej Zelandii.

Schmotziger Donnerstag

W niemczech tłusty czwartek w zależności od rejonu, obchodzony jest w różny sposób. Jednak najhuczniej obchodzony jest w nadreńskich miejscowościach. W ten dzień zaleca się mężczyznom nie wychodzić na miasto w krawatach, ponieważ mogą one zostać ścięte przez kobiety z nożyczkami. Święto nazywane jest również babskim karnawałem. Nie zdziwcie się wchodząc do piekarnii, bo waszym oczom może ukazać się sprzedawca przebrany za diabła!

Mardi Gras 

To święto obchodzone we Francji. Jest pod wieloma względami zbliżone do polskiego Tłustego Czwartku, jednak wypada we wtorek, a na ulicach można podziwiać parady i uczestniczyć w wielu festiwalach. W kraju słynącym między innymi z wieży Eiffla jada się w ten dzień nie tylko pączki czy faworki. Francuzi gustują również w naleśnikach crepes suzette z sosem pomarańczowym.

Ile kalorii mogą mieć pączki?

Według niektórych statystyk przeciętny polak w ten dzień zjada około 2,5 pączka. Biorąc pod uwagę, że jeden pączek zawiera od 30 do nawet 500 kalorii, oznacza to, że średnio jesteśmy wstanie wtedy zjeść nawet do 1000 kalorii pochodzących jedynie z pączków! Mówią, że nie powinno liczyć się kalorii tego dnia, ale jeśli jednak lubisz lub musisz z różnych względów kontrolować swoją dietę sprawdź poniżej nasze zestawienie (pamiętaj, że są to wartości orientacyjne i różnią się w zależności od rodzaju i sposobu przygotowania przysmaku).

faworek – 90 kcal

pączek  z serem – 262 kcal

pączek z czekoladą – ok. 380 kcal

pączek z bitą śmietaną – 450 kcal

Blog

Dzień seniora, prawa seniorów, wakacje, wypoczynek osób starszych
SeniorNiusy

Światowy Dzień Praw Osób Starszych | Seniorniusy #101

❣️Zapraszamy na #101 odcinek SeniorNiusów!❣️ Corocznie 15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Celem Światowego Dnia Praw osób Starszych jest zachęcenie do wzmacniania więzi z ludźmi w podeszłym wieku, zwrócenie uwagi na ich codzienne problemy oraz propagowanie wiedzy na

Zobacz więcej
SeniorNiusy

Polacy zaczynają dorabiać

W pierwszym półroczu 2022 r. Polacy zaciągnęli 4,5 mld zł pożyczek pozabankowych, o 47 proc. więcej niż w roku ubiegłym (BIK). Szalejąca inflacja, wzrost cen produktów i usług oraz kosztów życia sprawia, że nasi rodacy boją się o domowe budżety.

Zobacz więcej
SeniorNiusy

SeniorNiusy #65

❣️ Zapraszamy na #65 odcinek SeniorNiusów ❣️ Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kubka czarnej herbaty. Pijemy ją gdy przychodzą do nas goście, gdy jesteśmy przeziębieni, czy do różnych posiłków. Ale czy ktokolwiek z nas wpadłby na to,

Zobacz więcej

Zalety aplikacji SeniorApp

Weryfikacja

Zawsze wiesz kto i kiedy odwiedza Twoich bliskich

Nadzór

Nasz zespół nadzoruje wszystkie świadczone usługi

Łatwa obsługa

Przejrzysta platforma, proste i intuicyjne korzystanie

Zobacz jakie to proste!

Odwiedź nasz kanał na YouTube i przekonaj się sam!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Skip to content