Sprawdzone sposoby na mycie okien.
Kto z nas nie lubi wiosny? Słońce, długie dni, ciepłe światło wpadające do naszego mieszkania. Za oknem zieleni się świat, ale coś psuje ci widok? Każdy z nas zmaga się ze smugami na szybach, zwłaszcza, że mycie okien to czynność, której nie wykonujemy zbyt często.
Nie powinniśmy jej jednak zaniedbywać, bo okna niszczeją od osadzającego się brudu, szczególnie jeśli mają drewniane ramy. No a poza tym – chyba każdy chce się pochwalić szybami lśniącymi czystością.
Co robić i czego unikać, aby pozbyć się uciążliwych smug?
Mycie okien – czego nie robić?
Zacznijmy od kilku podstawowych błędów, które zapewne na jakimś etapie popełnił każdy z nas.
- Mycie okien w zbyt słoneczne lub zbyt mroźne dni: choć ładna pogoda sprzyja dostrzeganiu wszystkich niedoskonałości, nie pomoże ci to w wykonaniu zadania. Wysoka temperatura powoduje, że detergenty, których używasz, wyparowują szybciej, pozostawiając nieestetyczne ślady. Chłód natomiast sprawia, że szkło staje się kruche i może nawet pęknąć pod naciskiem.
- Przecieranie okien na sucho: Nawet ściereczka lub ręcznik papierowy o największej miękkości nie zagwarantują, że wycierane na sucho szyby nie będą zarysowane.
- Zła kolejność: Czyszczenie okien powinno zawsze odbywać się według tego samego planu. Najpierw framugi, potem ramy i szyby. Zaczynaj od góry, kończąc na parapecie.
- Porywanie się z motyką na słońce: Dbanie o czystość szyb to czynność nie tylko czasochłonna, ale i fizycznie wyczerpująca. Czasem lepiej zapoznać się z cennikiem mycia okien w domu i poprosić o wsparcie.
Okna bez smug – 4 kroki do sukcesu
Wiesz już, jak nie myć okien, ale co w takim razie robić, żeby móc pochwalić się szybami bez zacieków?
1. Wybierz odpowiednie środki do mycia okien. Mogą to być domowe preparaty przygotowane z użyciem:
- Płynu do mycia naczyń
- Cytryny – dolej 4 łyżki soku na 3 litry wody
- Octu – w proporcjach 1:5
- Gliceryny – łyżeczka na pojemnik z wodą
- Oleju lnianego – pozostaw na szybie godzinę, następnie przemyj ją płynem do mycia naczyń
- Płynu do zmiękczania tkanin
Takie środki, używane jeszcze przez nasze babcie, sprawdzają się doskonale, nawet gdy przyjdzie ci zmierzyć się z uciążliwymi tłustymi plamami.
Oczywiście sprawdzoną opcją są również specjalistyczne preparaty w sprayu dostępne na rynku, wymagające jedynie przetarcia ścierką i zebrania wody, na przykład gumową ściągarką.
2. Przygotuj akcesoria
Dobra wiadomość – nie potrzebujesz wymyślnych urządzeń i drogich rozwiązań do polerowania okiennych powierzchni. Dla osiągnięcia efektu czystości wystarczy ci to, co masz już pod ręką:
- Ręczniki papierowe
- Nylonowe rajstopy
- Ściereczki z mikrofibry
- Gazety (tylko niete kolorowe)
- Pieluszki tetrowe
- Zużyte miękkie koszulki
Dodatkowym plusem ścierek z mikrofibry jest to, że używając ich, nie musisz już dodawać detergentu. Wystarczy sama woda, żeby skutecznie pozbyć się zacieków.
3. Zadbaj o ramy okienne – drewnianych i aluminiowych nie poddawaj działaniu żrących środków chemicznych. Lepiej wykorzystać delikatne płyny do mycia naczyń lub detergenty. Nie używaj też drucianych szczotek do szorowania.
4. Pośpiech i niedokładność twoim wrogiem – mycie okien zajmuje dużo czasu. Szybko możesz się znudzić lub zmęczyć, co sprzyja nieprzykładaniu się do stojącego przed tobą zadania. Zamiast ryzykować, że kolejne tygodnie spędzisz patrząc na świat przez szyby pełne smug, sprawdź listę dostępnych pomocników w Twojej okolicy w bezpłatnej aplikacji SeniorApp, gdzie znajdziesz usługi mycia okien od 20 zł.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.