Gdy pandemia zmienia obraz nauki dla Pokolenia Flexi, pojawia się Uniwersytet Trzeciego Wieku Online

Na skróty!

Flexi.pl rozmawia z założycielką UTW APS!, Prezeską Stowarzyszenia PRO-AGE, Elżbietą Kobryń o nauce w wersji online, w której pokolenie 50, 60, 70 plus nie tylko się odnajduje, ale coraz częściej czerpie pełnymi garściami z oferty edukacyjnej, czynnie biorąc udział w zajęciach.  

Elżbieta Kobryń na emeryturze nie zwolniła tempa, pozostała aktywna, a czas, którym dysponowała, postanowiła przekuć na stworzenie oferty edukacyjnej dla Silversów. Jej pomysł (którym zainteresowała znajomych) zaowocował i stworzono wówczas pierwszy dzielnicowy Uniwersytet Trzeciego Wieku „Akademia Prądnicki Senior” w Krakowie w ramach powołanego Stowarzyszenia PRO-AGE. Działalność ta otworzyła możliwości edukacyjnej aktywności dedykowanej osobom Flexi w postaci wykładów, spotkań, zajęć, gimnastyki. Jednak pandemia przekreśliła proponowane opcje, a wraz z zamknięciem liceum (drugiej lokalizacji uniwersytetu), Słuchacze stracili możliwość spotkań i pogłębiania wiedzy. Jak podkreśla Rozmówczyni Flexi.pl: „Dla wszystkich to był szok. Nasi Seniorzy zostali „odcięci” od siebie i świata, nie mogli się spotykać na wykładach, zajęciach, wspólnej gimnastyce”. 

Z rozwojem za pan brat, czyli technologia w służbie generacji Flexi.pl

Pandemia jednak, mimo chwilowego zamknięcia UTW, spowodowała, że przed Słuchaczami otworzyły się nowe możliwości. Zorganizowanie infrastruktury do prowadzenia zajęć online stworzyło inne opcje. I mimo że początkowo nie wszyscy mieli fizyczne warunki, aby połączyć się z wykładowcami, bo dostępność do sprzętu lub umiejętności obsługi komputera, mogły stanowić niejaką przeszkodę, finalnie decyzja o uruchomieniu tej formy zajęć została doceniona. O czym dziś świadczą spora frekwencja, stałe poszerzanie oferty edukacyjnej, a także zainteresowanie uniwersytetem, który gromadzi już swoją społeczność, także w mediach społecznościowych. A także notuje aktywność Słuchaczy z Pokolenia Flexi pochodzących z zagranicy. Wbrew panującym powszechnym sądom, studenci UTW Online udowadniają, że umiejętności cyfrowe oraz chęć poszerzania wiedzy w wieku 60+, 70+, są na wysokim poziomie. A Słuchacze nie tylko chętnie uczestniczą w zajęciach, są aktywni na czacie, ale również chcą mieć wpływ na kształt oferty edukacyjnej. Proponują więc, co ich interesuje. Chętnie uczą się języków obcych, a UTW Online stale poszerza swoją ofertę, by sprostać tym oczekiwaniom. 

Jak konstatuje Elżbieta Kobryń: „[…] nasi Słuchacze czynnie uczestniczą w zajęciach. Nauka języków odbywa się z użyciem kamer i mikrofonów, uczestnicy rozmawiają z lektorem i pozostałymi uczestnikami. Zajęcia są nagrywane, można je odtwarzać wielokrotnie według własnych potrzeb, a materiały lekcyjne wydrukować z naszej strony internetowej. Podczas wykładów Słuchacze kontaktują się z wykładowcami na czacie. Ponadto wszyscy Słuchacze mają kontakt w różnej formie ze mną jako koordynatorem UTW APS w każdej sprawie i koordynatorem technicznym w przypadkach problemów technicznych z komputerem czy połączeniem w czasie wykładów czy zajęć, lub nawet z komputerem własnym Słuchacza”.

 

Cały wywiad:

https://flexi.pl/baza-wiedzy/czy-uniwersytet-trzeciego-wieku-online-jest-szansa-na-podjecia-studiow-dla-pokolenia-flexi-wywiad-z-elzbieta-kobryn-zalozycielka-utw-aps-2441

Blog

seniorapp poleca
Bez kategorii

SENIORAPP POLECA #5: Wolni od Metryki

Młodość to stan umysłu! Portal Wolniodmetryki.pl upowszechnia pozytywny wizerunek ludzi dojrzałych i inspiruje do stylu życia, którego nie determinuje metryka. Publikowane na portalu i jego kanałach społecznościowych treści opowiadają historie i prezentują sylwetki osób, które udowadniają, że życie nie kończy

Zobacz więcej
Fundacja

„Pomoc na wyciągnięcie ręki” – projekt innowacyjny Fundacji SeniorApp

Fundacja SeniorApp realizuje projekt innowacyjny: „Pomoc na wyciągnięcie ręki!” w ramach projektu grantowego: TransferHUB – inkubator innowacji społecznych w obszarze zatrudnienia realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w Partnerstwie ze Stowarzyszeniem Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój,

Zobacz więcej
seniorniusy okladka
SeniorNiusy

Elektroniczna mLegitymacja | SeniorNiusy #96

  ❣️ Zapraszamy na #96 odcinek SeniorNiusów ❣️ Czy macie już elektroniczną mLegitymację? Korzysta z niej już 380 tys.osób! Sprawdź dzisiejsze SeniorNiusy i dowiedz się więcej!   ️ ️W bieżącym przeglądzie dowiecie się również:  o sukcesie 26-letniej Polki za granicą!

Zobacz więcej

Zalety aplikacji SeniorApp

Weryfikacja

Zawsze wiesz kto i kiedy odwiedza Twoich bliskich

Nadzór

Nasz zespół nadzoruje wszystkie świadczone usługi

Łatwa obsługa

Przejrzysta platforma, proste i intuicyjne korzystanie

Zobacz jakie to proste!

Odwiedź nasz kanał na YouTube i przekonaj się sam!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Skip to content