Strona główna » SeniorNiusy » Zniżki dla osób starszych – na czym polegają karty seniorów?

Zniżki dla osób starszych – na czym polegają karty seniorów?

|

|

Na skróty

Świadczenia emerytalne często są niewystarczające, a potrzeby (i ceny) z każdym dniem rosną. Warto więc skorzystać z przywilejów, jakie przysługują seniorom. Przykładowo, osoby, które skończyły 60 lat, mają ulgi na przejazdy pociągami PKP Intercity, otrzymują rabaty na przeloty oferowane przez niektórych przewoźników i są często traktowane preferencyjnie w instytucjach kultury czy wybranych sklepach. A czy słyszeliście o kartach seniora?

Czym jest karta seniora?

Niesamowitym udogodnieniem są Karty Seniora wprowadzane lokalnie przez wiele miast i województw. Posiadaczom takich kart przysługują zniżki, na przykład w hotelach, restauracjach, sanatoriach, punktach fryzjerskich, sklepach spożywczych, czy przychodniach. Ale uwaga – taki dokument nie jest wystawiany przez władze państwowe, więc nie ma ogólnokrajowych zasad dotyczących ulg i promocji (chyba że korzystamy z Ogólnopolskiej Karty Seniora – o niej za chwilę). To samorządy i organizacje pozarządowe inicjują akcję wspierania seniorów i to od nich zależy, jakie przywileje powiązane są z kartą w danym mieście. Warto więc sprawdzić, jakie zasady korzystania z karty obowiązują w danym mieście lub województwie. 

Jak sprawdzić, czy w moim mieście jest karta seniora?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy w Twojej miejscowości zdecydowano się na wprowadzenie kart, możesz śmiało skorzystać z wyszukiwarki w Internecie, wpisując „karta seniora” i nazwę miasta lub województwa.

Bydgoszcz, Warszawa, Białystok, Gliwice – to tylko kilka miast, których mieszkańcy mogą korzystać z przywilejów zagwarantowanych przez tego typu program. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym sprawdzeniu regulaminu i listy punktów, w których honorowane są karty seniorów.

Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Inną opcją jest skorzystanie z Ogólnopolskiej Karty Seniora. Inicjatywa ta jest autorskim pomysłem Stowarzyszenia MANKO działającej na rzecz poprawy życia osób starszych. Taki dokument jest wydawany przez 200 miast i gmin, i uprawnia do zniżek, między innymi w komunikacji miejskiej, ośrodkach szkoleniowych, gabinetach rehabilitacji, punktach gastronomicznych i usługowych. Warto z nich skorzystać, ponieważ ulgi mogą wynosić od 2 do nawet 50% oryginalnej ceny, w zależności od placówki. Listę punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora można znaleźć na stronie www.głos seniora.pl

SeniorApp jest partnerem Ogólnopolskiej Karty Seniora.

warsztaty telefony 1

SeniorApp a karty seniora

W SeniorApp wspieramy i promujemy wszelkie inicjatywy, które pomagają osobom starszym zmagać się z trudami dnia codziennego. Dlatego zostaliśmy partnerami:

  • Ogólnopolskiej Karty Seniora, 
  • Opolskiej Karta Seniora i Rodziny, 
  • Karty Warszawiaka i Warszawianki, 
  • Bydgoskiej Karty Seniora 60+, 
  • Karty Seniora Województwa Łódzkiego, 
  • Poznańskiej Złotej Karty, 
  • Lubelskiej Karty Seniora,
  • Karty Aktywnego Seniora w Białymstoku,
  • Gliwickiego Seniora 60+ i 75+,
  • Lubuskiej Karty Seniora.

Zachęcamy do zapoznania się ze zniżkami wynikającymi z tej współpracy. 

Wiele gmin, miast i województw chce pomóc seniorom. Warto przyjrzeć się bliżej oferowanym przez nie możliwościom!

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.