Strona główna » Fundacja » Walka z wykluczeniem cyfrowym wśród Seniorów w 2024 roku

Walka z wykluczeniem cyfrowym wśród Seniorów w 2024 roku

|

|

Na skróty

W epoce cyfryzacji niezmiernie ważna staje się umiejętność korzystania z technologii, szczególnie dla seniorów, gdzie najczęściej występuje wykluczenie cyfrowe. Fundacja SeniorApp od lat odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu osób powyżej 60. roku życia. W tym roku, dzięki wsparciu naszego darczyńcy – firmy MasterBorn, kontynuujemy naszą misję poprzez szereg edukacyjnych warsztatów dla seniorów.

Czym jest Wykluczenie Cyfrowe?


Wykluczenie cyfrowe to sytuacja, w której dana osoba lub grupa osób nie ma dostępu do technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) lub nie potrafi z nich korzystać. Może to obejmować brak dostępu do Internetu, komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń cyfrowych. Wykluczenie cyfrowe wśród seniorów jest problemem powszechnym na całym świecie, w tym w Polsce. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku z Internetu korzystało zaledwie 37,0% osób w wieku 65–74 lat oraz około 25% osób w wieku 55–64 lat. [i]

Wspieranie Edukacji i Wyrównywanie Szans w Dostępie do Technologii:

Fundacja SeniorApp, dzięki wsparciu od MasterBorn, realizuje warsztaty, które mają na celu edukację seniorów i wyrównywanie szans w dostępie do technologii. Zachęcamy inne organizacje i przedsiębiorstwa do włączenia się w walkę z wykluczeniem cyfrowym poprzez darowizny. Wspólnie możemy znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia seniorów, umożliwiając im aktywne korzystanie z nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

W tym roku zaplanowaliśmy szereg aktywności edukacyjnych od nauki bezpiecznego posługiwania się smartfonem, przez poznanie tajników chatu GPT, po surfowanie po portalach towarzyskich dla 60-latków. Oto kilka z propozycji tematycznych. 

Warsztaty „Polub się z telefonem” (Smartfon Edukacja)

Pierwszy z cyklu warsztatów „Polub się z telefonem” koncentruje się na podstawach obsługi smartfonów. Jest to kluczowe dla seniorów, umożliwiając im komunikację, rozrywkę, a nawet czytanie lub słuchanie audiobooków za pomocą nowoczesnych urządzeń. Tak, aby obsługa telefonu dla seniora nie sprawiała kłopotów i zapewniała cyber bezpieczeństwo.

Na warsztatach seniorzy mają okazję dowiedzieć się, jak korzystać z nowoczesnych funkcjonalności smartfonów i narzędzi internetowych. Jak działać w sytuacji kradzieży albo przy wyłudzeniach. Na warsztatach zostaną poruszone tematy serwisów rządowych i aplikacji przydatnych dla seniorów (mObywatel, IKP, Karta Łodzianina i td.). Tryb szkolenia będzie dostosowany do poziomu i potrzeb każdego z uczestników. Dodatkowo podczas warsztatów opowiemy o idealnych smartfonach dla seniorów.

Warsztaty „Polub się z komputerem”

Kolejna inicjatywa to warsztaty komputerowe, które zapewniają seniorom podstawową wiedzę na temat obsługi laptopów. Zostaną przedstawione przydatne dla seniorów serwisy internetowe, narzędzia i sklepy. Zostanie poruszony temat płatności internetowych oraz bezpieczeństwa w sieci. Na koniec szkolenia można będzie zadać pytania oraz odbyć indywidualną konsultację z obsługi komputera. Organizator zapewnia niezbędny sprzęt, ale również można przyjść na szkolenie ze swoim laptopem.

Warsztaty „Polub się z chatem GPT”

Te warsztaty wprowadzają seniorów w świat sztucznej inteligencji, wyjaśniając, jak narzędzia takie jak ChatGPT mogą ułatwić codzienne życie i stać się pomocnymi asystentami w różnych zadaniach dla Seniorów. Na warsztatach Seniorzy będą mogli poznać, czym jest sztuczna inteligencja, jakie są płatne i bezpłatne narzędzia oraz jak one mogą być przydatne w życiu seniora. Podczas szkolenia zostaną przedstawione narzędzia do rozpoznawania obrazów, zarządzania zdrowiem, rozpoznawania mowy, tłumaczeń online oraz tworzenia personalizowanych życzeń świątecznych, przepisów, wierszy i rad.

Warsztaty „Samotność? Portale towarzyskie nie tylko dla młodych”

Adresując kwestię samotności (singularyzacja) wśród seniorów, te warsztaty edukują o bezpiecznym korzystaniu z portali towarzyskich, podkreślając ich potencjał w nawiązywaniu nowych znajomości i relacji. Jak bezpiecznie odnaleźć swoją połówkę po sześćdziesiątce. 

Podczas warsztatu zostanie poruszony temat bezpieczeństwa i prób oszustwa. Podczas warsztatu będzie możliwość założyć konto na takim portalu i stworzyć atrakcyjny profil. Bonusem, na koniec szkolenia odbędzie się sesja zdjęciowa z fotografem i każdy uczestnik otrzyma profesjonalne zdjęcie.

Warsztaty „Polub się z mediami społecznościowymi”

Warsztaty te skupiają się na bezpieczeństwie w mediach społecznościowych i umiejętnościach tworzenia atrakcyjnych treści, takich jak zdjęcia i filmy, co jest istotne w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Na warsztatach poznacie możliwości portali społecznościowych takich jak Instagram, TikTok, Facebook i inne. Zostaną również przedstawione komunikatory (messenger, viber, whatsapp) i możliwości korzystania z nich. Podczas drugiej części szkolenia przedstawimy możliwości aparatu w smartfonie, jak robić zdjęcia lepszej jakości oraz edytować je. Montaż filmów, dodawanie muzyki i animacji już nie będzie problemem! Na szkoleniu każdy uczestnik dowie się jak stworzyć własnego bloga i jakie treści można tam publikować.

Podziękowania dla MasterBorn

Dziękujemy firmie MasterBorn za wsparcie naszych inicjatyw. Ich wkład umożliwia nam realizację bezpłatnych warsztatów dla seniorów, przyczyniając się do wyrównywania szans w dostępie do technologii.

MasterBorn to światowej klasy firma, zajmującą się rozwojem oprogramowania, z wykorzystaniem technologii takich jak React, React Native i Node.js. Wspiera amerykańskich klientów w tworzeniu wysokiej jakości produktów cyfrowych, głównie w obszarach FinTech, SportsTech i MedTech.

Więcej o MasterBorn znajdą Państwo w:

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/masterborn/

Facebook: https://www.facebook.com/masterbornsoftware

Instagram: https://www.instagram.com/masterborn_official/ 

Zaproszenie do Wsparcia:

Zachęcamy inne organizacje i przedsiębiorstwa do dołączenia do nas w tej ważnej misji. Każda darowizna przyczynia się do wyrównywania szans w dostępie do technologii dla seniorów, pomagając w walce z wykluczeniem cyfrowym.

Fundacja SeniorApp kontynuuje swoją misję zapewnienia edukacji i wsparcia dla seniorów w dziedzinie technologii. Nasze warsztaty oferują nie tylko wiedzę, ale także możliwość integracji i aktywnego uczestnictwa w życiu cyfrowym. Zapraszamy wszystkich seniorów do udziału i zachęcamy do wsparcia naszych działań. Razem możemy zrobić więcej!

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.