SeniorON – Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie

Ponad 180 seniorów, 3 lokalizacje, 3 organizacje i walka z wykluczeniem cyfrowym. Za nami tegoroczna edycja programu SeniorON, w ramach której zespoły z Polskiego Czerwonego Krzyża, Banku Pekao S.A. oraz Fundacji SeniorApp, poprowadziły warsztaty “Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie”. Szkolenia zostały zorganizowane w Kraśniku, Sandomierzu i Radzyniu Podlaskim. 

Coraz częściej podnosi się publiczną dyskusję na temat aktywnego starzenia się. Wiele organizacji prowadzi działania na rzecz Seniorów, umożliwiając im rozwój różnych umiejętności, czy poszerzanie wiedzy. Jedną z organizacji, która od wielu lat koncentruje się na aktywizowaniu osób starszych, jest Polski Czerwony Krzyż, prowadzący program SeniorON. Głównym celem tego projektu jest integracja międzypokoleniowa, a działania oparte są m.in. na organizowaniu zajęć edukacyjnych, czy przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Również w tym roku, PCK przygotowało kolejną odsłonę programu SeniorON – tym razem we współpracy z Bankiem Pekao S.A. oraz Fundacją SeniorApp. 

Bariery w korzystaniu z urządzeń cyfrowych najczęściej napotykają osoby starsze. Seniorzy nie zawsze mają do kogo zwrócić się z prośbą o wytłumaczenie jak korzystać ze smartfonów, co zrobić by pozostać bezpiecznym w sieci, czy jak poradzić sobie z bankowością online. Warsztaty “Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie” skierowane były do osób starszych z trzech miejscowości we wschodniej części Polski – Kraśnika, Sandomierza i Radzynia Podlaskiego. Choć mogłoby się wydawać, że wśród osób starszych, to mieszkańcy dużych miast są najbardziej pozytywnie nastawieni do nowych technologii, również wiele osób w mniejszych miejscowościach coraz odważniej podchodzi do nowoczesnych urządzeń i internetu. Przeprowadzone warsztaty oraz analiza grupy Seniorów uczestniczących w programie SeniorON wskazuje, że w miastach do 40 tys. mieszkańców jest duża chęć edukacji cyfrowej, a tym samym – walki z wykluczeniem cyfrowym. 

Organizatorem cyklu warsztatów w Kraśniku, Sandomierzu oraz Radzyniu Podlaskim był Polski Czerwony Krzyż, twórca programu SeniorON – bardzo dziękujemy, zwłaszcza Pani Katarzynie Stryckiej, za stworzenie przestrzeni do walki z wykluczeniem cyfrowym wśród Seniorów. Do wspólnej inicjatywy zaprosił nas Bank Pekao S.A. – w tym miejscu ogromne podziękowania należą się Prezesowi Fundacji Banku Pekao S.A. Panu Rafałowi Utrackiemu oraz Pani Annie Strukowicz, za zaufanie które otrzymaliśmy jako młoda Fundacja i startup. Jesteśmy dumni, że wspólnie mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałej inicjatywie, jaką jest SeniorON. 

W trakcie spotkań “Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie” przedstawiciele lokalnych Komend Policji, przypominali uczestnikom co zrobić, by nie paść ofiarą różnych oszustw i przestępstw. Rozmawiali m.in. o popularnej metodzie “na wnuczka”, przez którą wielu Seniorów straciło swoje oszczędności. Fundacja Banku Pekao S.A. skoncentrowała się na bankowości internetowej, z której coraz częściej korzystają również osoby starsze. Wolontariusze podpowiadali jak bezpiecznie zarządzać pieniędzmi na internetowym koncie bankowym. Fundacja SeniorApp poprowadziła warsztaty ze Smartfon Edukacji “Polub się z telefonem”. Podczas szkolenia opowiedzieliśmy o najważniejszych funkcjach telefonu, aplikacjach przydatnych w codziennym życiu oraz o tym jak bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie. 

A jak warsztaty “Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie” przeprowadzone w ramach programu SeniorON prezentują się w liczbach? Zachęcamy do zapoznania się z naszą infografiką. 

Blog

raporty

Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce 2022

Zachęcamy do zapoznania się z drugą edycją Raportu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”, przygotowanego przez SeniorApp. Publikacja ma wyznaczyć główne obszary niespełnionych oczekiwań osób starszych i uwrażliwić społeczeństwo na problemy potrzebujących, wskazując możliwe działania, mające na

Zobacz więcej
SeniorNiusy

SeniorNiusy #77

❣️ Zapraszamy na #77 odcinek SeniorNiusów ❣️ Jak wynika z badania SeniorApp, osoby starsze najbardziej potrzebują wsparcia w zakresie zdrowia.⚕️ Niestety, nie zawsze mają oni zapewnioną odpowiednią opiekę zdrowotną. Wielu Seniorów zmaga się również z nie najlepszą sytuacją finansową. W

Zobacz więcej
Bez kategorii

SeniorApp poleca #3: MEDME.PL

Medme zmienia się dla zdrowia! Nowy logotyp i identyfikacja wizualna symbolizują profesjonalizm, troskę o zdrowie swoich czytelników, jak i ciągły rozwój usług serwisu. Medme.pl przechodzi ewolucję, by być jeszcze bliżej swoich użytkowników. W myśl idei: „Medycyna bliżej Ciebie” – Medme

Zobacz więcej
SeniorNiusy

SeniorNiusy #71

❣️ Zapraszamy na #71 odcinek SeniorNiusów ❣️ Inflacja nie wpływa najlepiej na nasze portfele. Wiele osób ma aktualnie niezbyt ciekawą sytuację finansową. Powoli zbliża się koniec roku, dlatego też już teraz pojawiają się projekty związane ze świadczeniami na 2023. Zapowiedziano

Zobacz więcej
Skip to content