Strona główna » SeniorNiusy » Pokolenie Flexi tworzy w Warszawie niezwykły teatr

Pokolenie Flexi tworzy w Warszawie niezwykły teatr

|

|

Na skróty

W Teatrze Warszawa +50 spotykają się kobiety z Pokolenia Flexi, które swoją pasję przekuwają w niecodzienne spektakle. W rozmowie z Flexi.pl – portalem pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70 i więcej plus Magdalena Engelmajer, aktorka filmowa i teatralna, założycielka teatru oraz członkinie zespołu opowiadają o genezie powstania teatru, o grupowej pracy nad spektaklami i technice ich powstawania. O terapeutycznym działaniu przedstawień oraz międzypokoleniowej łączności z młodszymi widzami.

W Polsce aktywność artystyczna osób dojrzałych wciąż rzadko jest traktowana jako prawdziwy, poważny głos pokolenia. Jeśli występują na scenie, zazwyczaj pokazują żartobliwe spektakle czy skecze, nie dotykając głębszych problemów. Teatr Warszawa +50 jest inny. Grupa aktorek, amatorek w wieku Flexi, pracująca pod kierunkiem twórców z TEATRU ME/ST Magdaleny Engelmajer i Szymona Turkiewicza, w spektaklach adresowanych do dojrzałych widzów, pokazuje troski, emocje i trudne przeżycia towarzyszące Pokoleniu Silvers.

W repertuarze teatru znajdują się obecnie następujące spektakle:

  • „Turnus Kreatywnego Seniora” (premiera 2015),
  • „Krzyżówka Życia” (premiera 2016),
  • „BAJA” (premiera 2017),
  • „O Mnie i o Tobie” (premiera 2018),
  • „Wielkie Dzieło” (premiera 2019),
  • „Eko Senior” (premiera październik 2020),
  • „Prawo Głosu” (premiera listopad 2021),
  • „Przemiany”(premiera 2022).

Niezwykły proces tworzenia spektakli 

Każdy spektakl jest efektem pracy grupowej zespołu. Teatr nie bazuje na gotowych scenariuszach. Wszystko zaczyna się od pomysłu na tytuł i określenia charakteru spektaklu – czy ma być poważny, czy raczej żartobliwy. Następnie członkinie zespołu opisują swoje doświadczenia związane z wybranym tematem. Na podstawie zabranego materiału oraz realizowanych etiud tworzony jest scenariusz sztuki. Jak mówi Małgorzata Siemiątkowska (członkini teatru): „Współtworząc scenariusz, zawsze się czegoś uczymy, ale też jest to trening umysłu i wyzwolenie kreatywności”.

Czasem pod wpływem aktualnych zdarzeń temat odbiega od pierwotnego pomysłu, jak było w przypadku „Przemian”. „Chciałyśmy wówczas opowiedzieć o kobiecym buncie, bazując na tekstach antycznych, ale rozpoczęła się wojna w Ukrainie i to podyktowało wybór odpowiednich fragmentów nawiązujących do tego wydarzenia, aby pokazać, że kobiety powinny zarządzać sytuacjami kryzysowymi, bo umieją w pokojowej atmosferze rozsupłać problemy. To oczywiście utopijna wizja, ale teatr na to pozwala” – podkreśla Magdalena Engelmajer.

Trzon zespołu tworzą panie, które są tu od początku. Ale jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił na deskach Teatru Warszawa +50, może wziąć udział w naborze, który odbywa się co kilka lat. Nie trzeba mieć wybitnych zdolności, aby zgłosić się na casting. Bo umiejętności aktorskie można wydobyć. A dobrej dykcji, panowania nad ciałem i emocjami można się nauczyć. Ważne, by wyróżniać się autentyczną pasją.

Teatr jako terapia

Spektakle, bazujące na własnych przeżyciach, są jak terapia nie tylko dla samych aktorek, którym pomagają przepracować traumatyczne wydarzenia, ale i dla widzów, rozpoznających siebie w postaciach na scenie. „Praca w teatrze jest dla nas terapią, oczyszczeniem, my się po prostu odnawiamy, pozbywamy się różnych naleciałości z przeszłości, trudnych przeżyć i doświadczeń” – mówi Irena Kaczorowska (członkini zespołu teatralnego).

 Teatr +50 to nie tylko teatr, ale także manifest pokolenia, który wybrzmiewa na scenie jako łącznik pomiędzy generacjami, budujący most porozumienia ponad wiekowymi podziałami. Przeżycia i emocje są bowiem uniwersalne!

Kolejne spektakle już niedługo

Kolejne spektakle już niedługo Teatr Warszawa +50 do 2022 roku był wspierany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Dzięki temu całoroczne warsztaty i pokazy spektakli były dla mieszkańców Warszawy darmowe. Po zakończeniu kolejnego projektu, teatr nie otrzymał wsparcia od m.st. Warszawy i pozostał bez dofinansowania na swoją działalność. Obecnie twórcy i organizatorzy szukają innych źródeł finansowania, ponieważ kolejne pomysły na nowe spektakle już czekają. Jeden z nich to spotkanie maturalne po latach. Wielu z nas ma za sobą takie spotkania i pamięta towarzyszące im duże emocje.

Cały wywiad dostępny jest na portalu Flexi.pl

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.