Strona główna » SeniorNiusy » Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2024 roku

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2024 roku

|

|

Na skróty

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To ulubione święto wszystkich łasuchów. Dzień, w którym nie wypada odmówić słodkiej przekąski. Czy już wiesz w jaki dzień będziemy obchodzić je w tym roku?

Pochodzenie święta

Geneza Tłustego Czwartku sięga aż starożytności. Czy wiesz, że Tłusty Czwartek ma korzenie pogańskie? W dawnych czasach świętowano w ten sposób odejście zimy i nadejście wiosny. Uczta polegała na jedzeniu bardzo kalorycznych, tłustych potraw. W szczególności mięsa. Na deser spożywano pączki, jednak ich receptura różniła się znacząco od tych znanych nam współcześnie. Najczęściej przygotowywane były z ciasta chlebowego z nadzieniem ze słoniny i służyły nie raz jako zagryzka do alkoholu. Czy wiesz, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków w Polsce pojawił się dopiero około XVI wieku? Ukrywano w nich najczęściej mały orzeszek lub migdał. Legenda głosiła, że szczęściarz, który trafił na przysmak z taką zawartością miał cieszyć się dostatkiem i pomyślnością.

Tłusty czwartek nie jedno ma imię

Znasz wszystkie określenia na Tłusty Czwartek? Przez niektórych święto jest nazywane zapustem, lub mięsopustem. Część ludzi mianuje je Combrowym Czwartkiem. Według legendy nazwa ta wywodzi się z XVII wieku od nazwiska krakowskiego burmistrza. Mężczyzna najprawdopodobniej był postacią fikcyjną. Uchodził za człowieka złego, szczególnie wobec kobiet. Mawiano: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Uważa się, że zmarł  w tłusty czwartek, tak więc w każdą rocznicę tego dnia kobiety, które handlowały na targu urządzały huczną zabawę z tańcami, aby to uczcić. Podczas balangi zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których nakłaniały do tańca lub do oddawania ubrań jako zapłatę za krzywdy wyrządzone przez Combera.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2024?

Tłusty czwartek to święto ruchome, ponieważ jest ono zależne od Wielkanocy. Wypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem i rozpoczyna ostatni tydzień Karnawału. W tym roku Tłusty Czwartek świętować będziemy 8 lutego.

Jak tłusty czwartek obchodzony jest na świecie?

Tłusty Czwartek jest znany nie tylko w Polsce, bowiem podobne imprezy odbywają się na całym świecie. Nie wszystkie kojarzą się jednak z pączkami.

Pancake Tuseday 

To święto obchodzone jest w Wielkiej Brytanii i jak sama nazwa wskazuje, spożywa się wtedy duże ilości naleśników. Obchodom towarzyszy ciekawy konkurs, a dokładniej wyścig (Pancake Race), który został zapoczątkowany przez mieszkankę hrabstwa Buckinghamshire. Kobieta podczas smażenia placków nie usłyszała dzwonów dochodzących z kościoła i aby nie spóźnić się na mszę wybiegła z patelnią w ręku. Jak można się domyślić zawody polegają na ściganiu się z patelnią, na którym jest naleśnik. Z pewnością jest to świetny sposób na spalenie trochę kalorii. „Pancake Tuesday”, świętowany jest też w między innymi w Irlandii, Kanadzie czy Nowej Zelandii.

Schmotziger Donnerstag

W niemczech tłusty czwartek w zależności od rejonu, obchodzony jest w różny sposób. Jednak najhuczniej obchodzony jest w nadreńskich miejscowościach. W ten dzień zaleca się mężczyznom nie wychodzić na miasto w krawatach, ponieważ mogą one zostać ścięte przez kobiety z nożyczkami. Święto nazywane jest również babskim karnawałem. Nie zdziwcie się wchodząc do piekarnii, bo waszym oczom może ukazać się sprzedawca przebrany za diabła!

Mardi Gras 

To święto obchodzone we Francji. Jest pod wieloma względami zbliżone do polskiego Tłustego Czwartku, jednak wypada we wtorek, a na ulicach można podziwiać parady i uczestniczyć w wielu festiwalach. W kraju słynącym między innymi z wieży Eiffla jada się w ten dzień nie tylko pączki czy faworki. Francuzi gustują również w naleśnikach crepes suzette z sosem pomarańczowym.

Ile kalorii mogą mieć pączki?

Według niektórych statystyk przeciętny polak w ten dzień zjada około 2,5 pączka. Biorąc pod uwagę, że jeden pączek zawiera od 30 do nawet 500 kalorii, oznacza to, że średnio jesteśmy wstanie wtedy zjeść nawet do 1000 kalorii pochodzących jedynie z pączków! Mówią, że nie powinno liczyć się kalorii tego dnia, ale jeśli jednak lubisz lub musisz z różnych względów kontrolować swoją dietę sprawdź poniżej nasze zestawienie (pamiętaj, że są to wartości orientacyjne i różnią się w zależności od rodzaju i sposobu przygotowania przysmaku).

faworek – 90 kcal

pączek  z serem – 262 kcal

pączek z czekoladą – ok. 380 kcal

pączek z bitą śmietaną – 450 kcal

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.