Jak zorganizować Świąteczne porządki, żeby nie zwariować

Na skróty!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu z nas jest to okres, kiedy przygotowujemy dom czy mieszkanie na celebrowanie czasu spędzonego z bliskimi. Okazja do zrobienia generalnego porządku. Kilka dni przed Wigilią możemy łapać się za głowę, widząc, że do osiągnięcia wymarzonej czystości w mieszkaniu wciąż daleko. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy poniżej.

Po pierwsze warto pamiętać, że o ile sprzątanie mieszkania przed Świętami jest ważne i poprawia nasze samopoczucie, to nie musimy wykonywać generalnych porządków i szorować każdego kąta, fugi i klamki. Najważniejsze jest zadbanie o czystość pomieszczeń i podłóg, świeżość łazienki, przetarcie kurzów.

Jeśli jednak chcemy, by każdy kąt domu lśnił, warto pomyśleć o organizacji niezbędnych prac.

Zaplanuj zadania

Zaczynamy od harmonogramu. To może zabrzmieć zabawnie, ale naprawdę warto spisać na kartce papieru listę obowiązków, z której będziemy skreślać każde wykonane zadanie. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy i będziemy mieć poczucie dobrze wykonanej pracy.

Bez wątpienia warto byłoby zacząć działania wcześnie, nawet kilka tygodni przed Wigilią. Zwłaszcza jeśli chcemy na porządki niewielką ilość czasu, na przykład 30 – 40 minut. Jeśli jednak do Świąt zostało już tylko kilka dni, nie panikujmy. Wciąż możemy doskonale rozplanować pracę.

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie – musimy się zaopatrzyć w środki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, gąbki, szmatki, działający odkurzacz. 

Sprzątanie mieszkania – w jakiej kolejności

Porządki najlepiej rozpocząć od przestrzeni, które są trudno dostępne, ale mniej widoczne, czyli od szaf, garderoby i schowków. To doskonały moment na przeprowadzenie remanentu i pozbycie się za małych ubrań, czy nieużywanych przedmiotów. 

Potem zabierz się za mycie okien, podłóg, a nawet, jeśli to konieczne, ścian. Czeka nas również pranie koców, pościeli, narzut, firan i obrusów. 

Możemy podejść do planowania metodycznie i sprzątać pomieszczenie po pomieszczeniu, zaczynając od sypialni, przez kuchnię, po salon i przedpokój. Generalna zasada jest taka, że najpierw doprowadzamy do ładu najrzadziej, a później najczęściej używane pokoje. Te ostatnie będziemy porządkować na końcu, tuż przed pojawieniem się gości. 

Jeśli dobrze rozpiszesz plan i każdego dnia skupisz się jednym zakresie działań, w Wigilię zostanie już tylko przetarcie blatów i ostatnie szybkie odkurzenie. Przed wizytą gości ważne jest posprzątanie tych miejsc, które widać. Nie zapominajmy o przedmiotach i zakamarkach, w których lubi zbierać się kurz – lampach, gniazdkach, klamkach, framugach, na grzejnikach czy krzesłach.

Sprawiedliwy podział obowiązków

Najważniejsze to nie robić wszystkiego samemu. Oczywiście, o ile istnieje taka możliwość. Warto zaangażować w sprzątanie domu członków rodziny i sprawiedliwie podzielić zadania. Wbrew pozorom, wspólne porządki mogą się okazać bardzo przyjemnym zajęciem, zwłaszcza jeśli zmienisz je w zabawę. Wprowadzenie elementu gry zaangażuje zwłaszcza młodsze pokolenie. 

Wsparcie z zewnątrz

Niektórzy z nas mieszkają jednak sami, a rodzina nie ma możliwości wzięcia udziału we wspólnym sprzątaniu mieszkania. Może się okazać, że generalne porządki po prostu nas przerastają – brakuje sił lub czasu. Warto wtedy zagadnąć znajomych lub zwrócić się o pomoc do poleconej firmy organizującej tego typu działania. W SeniorApp dostępne są usługi, takie jak sprzątanie mieszkania, mycie okien, czy nawet prasowanie. Wystarczy wyznaczyć termin wykonania usługi i wybrać Opiekuna z listy dostępnych w okolicy. Polecamy tę wygodną opcję wszystkim potrzebującym wsparcia w szalonym przedświątecznym okresie. 

Przede wszystkim – nie traćmy głowy. Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę, bo nie będziemy wiedzieli, od czego zacząć i narobimy więcej bałaganu, o nerwach nie wspominając. Dobry plan i pomoc w ogarnięciu mieszkania – to podstawa. 

Blog

SeniorNiusy

Nauczmy się zmieniać swoje życie i czerpać z niego radość

Flexi.pl rozmawia z Krzysztofem Litwińskim, coachem, mówcą motywacyjnym i zawodowym tłumaczem o zmianie, która jest możliwa w każdym wieku. A także o katastrofie, która może stać się początkiem satysfakcjonującego życia, jednocześnie pytając, jak kształtować i odmienić siebie, dlaczego warto kochać

Zobacz więcej
seniorapp poleca
Bez kategorii

SENIORAPP POLECA #5: Wolni od Metryki

Młodość to stan umysłu! Portal Wolniodmetryki.pl upowszechnia pozytywny wizerunek ludzi dojrzałych i inspiruje do stylu życia, którego nie determinuje metryka. Publikowane na portalu i jego kanałach społecznościowych treści opowiadają historie i prezentują sylwetki osób, które udowadniają, że życie nie kończy

Zobacz więcej
płaca minimalna 2023, seniorapp, stawka godzinowa
SeniorNiusy

❣️Wzrost płacy minimalnej | Seniorniusy #106❣️

Zapraszamy na #106 odcinek Seniorniusów! W dzisiejszych Seniorniusach dowiesz się o kolejnej podwyżce płacy minimalnej. Od soboty, 1 lipca 2023 roku, wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. W drugim półroczu 2023 roku płaca minimalna zwiększy się z obecnych 3490 zł do

Zobacz więcej

Zalety aplikacji SeniorApp

Weryfikacja

Zawsze wiesz kto i kiedy odwiedza Twoich bliskich

Nadzór

Nasz zespół nadzoruje wszystkie świadczone usługi

Łatwa obsługa

Przejrzysta platforma, proste i intuicyjne korzystanie

Zobacz jakie to proste!

Odwiedź nasz kanał na YouTube i przekonaj się sam!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Skip to content