Przez ostatnie 10 lat liczba Seniorów w Polsce wzrosła o 30%!

Na skróty!

Główny Urząd Statystyczny podał pierwsze wyniki spisu powszechnego. Tak, jak wskazywały prognozy: ubywa dzieci, jak również osób w wieku produkcyjnym. Jedynie grupa Seniorów rośnie – obecnie jest o 2 miliony większa niż 10 lat temu.

Sytuacja Seniorów w Polsce
Pierwsza publikacja związana z wynikami NSP (Narodowego Spisu Powszechnego) pokazała, że liczba Polaków, to ponad 38,1 mln. Wśród nich jednak ubyło dzieci i młodzieży (obecnie 7 mln wobec 7,2 mln przed dekadą), a także osób w wieku produkcyjnym (mniej o 9%, czyli o 2,2 mln osób). Przyrost odnotowała za to grupa Seniorów, która liczy aktualnie prawie 9 milionów.

Zrozumienie, jak wygląda życie osób starszych i z jakimi przeciwnościami mierzą się one każdego dnia jest kluczem do zmiany postaw społecznych i odczarowania wizerunku/stereotypu seniorów.

Ta grupa – niesłusznie – jest spychana na margines oraz postrzegana stereotypowo i wrzucana do „jednego worka“, chociaż tworzą ją ludzie znajdujący się w bardzo odmiennych sytuacjach i prowadzacy zróżnicowany styl życia. 

Polityka społeczna wobec Seniorów w Polsce
Polityka senioralna zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym jest nowym i ogromnym wyzwaniem, bo tak naprawdę po raz pierwszy w historii spotykamy się z niezwykle trudną sytuacją demograficzną, w Łodzi ale również w całym kraju. Nasze miasto, które gwałtownie się starzeje, ma już 26% mieszkańców, którzy przekroczyli 60 rok życia. 

Sytuacja ta powoduje, że trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, gdyż dotychczas nie wypracowano gotowych wzorców dla tego typu sytuacji demograficznej. Nowe technologie choć czasami budzą niepokój, a seniorzy nie zawsze sobie z nimi radzą, na pewno zrewolucjonizują obszar polityki senioralnej” – mówi Celina Maciejewska, Rzecznik ds. Seniorów w Łodzi w raporcie SeniorApp.

Kogo nazywamy Seniorem?
Seniorzy to grupa niejednorodna. To właściwie – co najmniej – dwa pokolenia. Tworzą je osoby od 60. r.ż. Wśród nich znaczącą (i rosnącą) społeczność tworzą ludzie po 80-tce, a wydłużanie się czasu trwania życia powoduje, że coraz przybywa również stulatków. Takie wewnętrzne zróżnicowanie oznacza, że członkowie osoby w starszym wieku mają różne doświadczenia życiowe, stan zdrowia, sytuację materialną czy rodzinną. Różnić się zatem będą także pod względem potrzeb – inne będą oczekiwania sześćdziesięciolatków, a czego innego potrzebować będą osiemdziesięciolatkowie i ludzie starsi.

“Te różnice równie silnie wybrzmiewają w niniejszym Raporcie, gdzie niemal połowa badanych (41,2%) twierdzi, że nie potrzebuje żadnej pomocy, a niemal tyle samo (41,8%) wskazuje na potrzebę wsparcia w zakresie zdrowia oraz prawie 1/3 sygnalizuje potrzebę pomocy materialnej. Owe 65,6% badanych, którzy twierdzą, iż nie korzystają z pomocy i radzą sobie samodzielnie, to raczej seniorzy z młodszej grupy wiekowej – sprawniejsi, definiujący siebie w niniejszym badaniu jako osoby, które żyją aktywnie” – dopowiada Joanna Mielczarek, prezes Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

Sytuacja zmienia się, kiedy z tej grupy wyłonimy tylko osoby pow. 80 r.ż. Problemy, z jakimi najczęściej się mierzą to: problemy zdrowotne (55%), utrata bliskich (46%), samotność/izolacja (17%), utrata samodzielności (13%) oraz poczucie bycia niepotrzebnym (10%). 

Kogo w takich sytuacjach proszą o pomoc? Najczęściej bliskich, jednakże w niniejszym badaniu wybrzmiewa zarówno trudność w proszeniu o tę pomoc – część z nich odpowiada, że ich na to nie stać, a część w ogóle się o nią nie zwróci w obawie, że i tak spotka się z odmową, bo bliscy nie mają czasu, bo nie chcą sprawiać bliskim kłopotu. Zresztą potwierdzają to odpowiedzi samych opiekunów, spośród których niemal 42% deklaruje, że nie ma na taką pomoc czasu.  

Kto korzysta z pomocy?
Stopniowa utrata samodzielności skojarzona z wiekiem powoduje, że starszy człowiek z czasem musi korzystać ze wsparcia rodziny, znajomych lub pomocy publicznej. Szukanie wsparcia wyłącznie w kontaktach rodzinnych jest jednak obarczone pewnym ryzykiem.

W sytuacji, kiedy starsza osoba traci kontakt z rodziną lub jej nie posiada albo rodzina mieszka daleko, jej sytuacja życiowa może drastycznie pogorszyć się w bardzo krótkim czasie. W niniejszym badaniu niemal 1/3 opiekunów wskazuje na to, że przeszkodą w pomaganiu jest właśnie np. zbyt duża odległość zamieszkania. W takiej m.in. sytuacji niemal 12% seniorów korzysta z pomocy instytucjonalnej, a ok. 16% pomocy sąsiedzkiej.

15% badanych Seniorów twierdzi, że nie ma się do kogo zwrócić po potrzebną pomoc. To również jest efekt niewiedzy, o tym co robi polityka senioralna, a także co robi biznes w tym obszarze. Istnieje cała gama instytucji, które służą do uzyskania pomocy. Oprócz tego są także firmy, które oferują usługi związane z opieką, wsparciem w codziennych sprawach: tak jak SeniorApp.

Kolejna grupa, również bliska 15% badanych odpowiedziała: “Moi bliscy nie mają czasu”. Tutaj także należałoby podjąć działania edukacyjne zwiększające wrażliwość społeczną. To apel do rodzin o zachowanie kontaktu z bliskimi, rozwijanie międzypokoleniowości.

Jeśli ktoś nie ma możliwości rozwijać tej komunikacji osobiście – nie ma czasu i uwagi, aby je poświęcić Seniorowi, to jego zadaniem jest zapewnienie potrzebnej pomocy poprzez organizację, firmę, Opiekuna, który się tego podejmie.

SeniorApp dla Seniorów!

SeniorApp pragnie widzieć Świat, jako miejsce, w którym wszyscy sobie pomagamy i wzajemnie się szanujemy. W ciągu roku działalności wydaliśmy raport przy współpracy z 16 ekspertami z instytucji podejmujących działania prosenioralne. Publikacja nosi tytuł “Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”.

Pełen raport dostępny jest bezpłatnie na stronie: https://seniorapp.pl/raport2021fb

Wiele potrzeb zostało zidentyfikowanych, jednak wśród badanych brakuje świadomości, jak je zaspokajać. Chcemy, aby niniejszy raport otworzył przed Czytelnikami nowe możliwości poszukiwania wsparcia w sprawach życia codziennego, a także by przyczynił się do zwiększenia społecznej otwartości: zauważania potrzeb osób w najbliższym otoczeniu i reagowania na nie.

Mamy nadzieję, że wnioski płynące z analizy raportu posłużą jako narzędzie do zintensyfikowania działań mających na celu poprawę jakości życia Seniorów i znalezienia odpowiedzi na ich potrzeby oraz aktywizację osób gotowych do niesienia pomocy.

Blog

Bez kategorii

SeniorNiusy #24

Dieta rosołowa Dzień dobry! Nazywam się Karolina Ozga i zapraszam na dwudziesty czwarty odcinek cotygodniowego przeglądu informacyjnego: SeniorNiusy #24 Późna jesień to czas, kiedy nasz organizm potrzebuje specjalnego traktowania ‍. Warto zadbać o odporność , ochronę przed infekcjami ️ i

MORE
Bez kategorii

SeniorNiusy #49

VIII Łódzkie Senioralia startują już w sobotę 21.05! ❣️ Zapraszamy na #49 odcinek SeniorNiusów ❣️ VIII Łódzkie Senioralia startują w najbliższą sobotę: 21. maja. Przez dwa tygodnie miasto będzie należało do Seniorów. 450 firm, organizacji pozarządowych i instytucji stworzyło program

MORE
Bez kategorii

SeniorNiusy #39

Świat bez kobiet jest jak ogród bez kwiatów Dzień dobry! Nazywam się Karolina Ozga i zapraszam na trzydziesty dziewiąty odcinek cotygodniowego przeglądu informacyjnego: SeniorNiusy #39 Dzień kobiet jest obchodzony 8. marca w różnych krajach świata już od 112 lat! Niektórzy

MORE

Benefits of SeniorApp

Verification

You always know when and who is visiting your loved ones

Supervision

Our team supervises all the services provided

Easy to use

Transparent platform, simple and intuitive to use

Check out how easy it is!

Check out our Youtube channel!

YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

Skip to content