Strona główna » SeniorNiusy » Działalność Nierejestrowana w 2024: kompleksowy przewodnik

Działalność Nierejestrowana w 2024: kompleksowy przewodnik

|

|

Na skróty

Rok 2024 przynosi nowe limity dla działalności nierejestrowanej, co ma kluczowe znaczenie dla użytkowników SeniorApp.pl, w tym opiekunów i wykonawców. Nasz przewodnik pomoże Wam zrozumieć te zmiany i wykorzystać je na swoją korzyść.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana umożliwia świadczenie usług i sprzedaż towarów bez konieczności rejestracji firmy. W 2024 r. limity przychodów wyniosą 3181,50 zł od stycznia i 3225 zł od lipca 2024.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej:

Przychody nie mogą przekroczyć 3181,50 zł miesięcznie od stycznia do czerwca i 3225 zł od lipca.W ciągu ostatnich 5 lat nie można było prowadzić innej działalności gospodarczej.

Korzyści z działalności nierejestrowanej:

 • Brak konieczności rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
 • Nie trzeba składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.
 • Zwolnienie z VAT przy przychodach do 200 tys. rocznie.
 • Uproszczona księgowość.

Kiedy działalność nierejestrowana jest możliwa?

 1. Warunek czystej historii biznesowej. Własna działalność nierejestrowana jest możliwa wyłącznie w przypadku osób, które w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły żadnego rodzaju firmy. Wyjątkiem jest bycie w tym czasie wspólnikiem lub członkiem zarządu w spółkach prawa handlowego.
 2. Warunek rodzaju działalności. Kolejny warunek prowadzenia działalności bez rejestracji to założenie działalności niereglamentowanej, która nie wymaga uzyskiwania koncesji i licencji.
 3. Warunek finansowy. Możemy prowadzić działalność nierejestrowaną wyłącznie do pewnego progu przychodów z niej wynikających. Po przekroczeniu 75% minimalnego wynagrodzenia (w 2024 roku 75% wynosi 3181,50 zł do czerwca, a od 1 lipca 75% wynosi 3225,00 zł), konieczne będzie założenie standardowej działalności.
 4. Warunek samodzielności. Działalność nieewidencjonowana musi być prowadzona w pojedynkę – nie można prowadzić jej np. w formie spółki cywilnej.

Obowiązki, o których musimy pamiętać, prowadząc działalność nierejestrowaną:

 • Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
 • Wystawianie rachunków na żądanie klienta.
 • Rozliczanie przychodu w zeznaniu rocznym PIT-36.

działalność niezarejestrowana 2024, działalność gospodarcza

Jak rozliczać dochody w zeznaniu rocznym?

Dochód z działalności nierejestrowanej należy zsumować w każdym miesiącu roku ubiegłego i wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 jako przychody z innych źródeł. 

Czy trzeba płacić składki ZUS?

Nie! Prowadząc działalność nieewidencjonowaną, nie musimy opłacać składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Co można sprzedawać prowadząc działalność nierejestrowaną?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: działalność nierejestrowana pozwala na sprzedaż praktycznie wszystkiego za wyjątkiem produktów i usług, które wymagają zdobycia zezwolenia czy koncesji. Tym samym nie możesz np. sprzedawać alkoholu, gdy prowadzisz działalność nieewidencjonowaną. Wybierając asortyment pod działalność, warto unikać także pewnych towarów, które wiążą się np. z obowiązkiem rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej (typu biżuteria zawierająca metale szlachetne) czy odprowadzania VAT-u (np. sprzęt elektroniczny), jeśli nie jesteśmy płatnikiem VAT. Wyłączając tego typu produkty, istotnie zmniejszymy koszty prowadzenia działalności nierejestrowanej oraz liczbę formalności.

Czy należy płacić zaliczkę na podatek dochodowy?

Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie ma obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczenie odbywa się w zeznaniu rocznym.

Czy na rachunku musi być VAT?

Działalność nierejestrowana nie wymaga też odprowadzania podatku VAT (przy czym warto nadmienić, że występuje możliwość wybrania takiej formy działalności nierejestrowanej, w której stajemy się płatnikiem VAT). Jedyne koszty to opłacanie podatku dochodowego PIT oraz prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży (zamiast pełnej księgowości).

Kontrola działalności nierejestrowanej:

Działalność nierejestrowana może podlegać kontroli skarbowej i innych organów, np. Sanepidu czy UOKiK.

Pobierz broszurę o działalności nierejestrowej 

W broszurze znajdziesz informacje o działalności nierejestrowej i przykłady, które uwzględniają praktyczne doświadczenia z pierwszych miesięcy funkcjonowania tej instytucji.

Broszura została przygotowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Działalność nierejestrowana w 2024 roku oferuje opiekunom i wykonawcom w SeniorApp.pl nowe możliwości. Przy zachowaniu określonych limitów i zasad, można prowadzić działalność bez konieczności rejestrowania firmy. Zachęcamy do śledzenia zmian w przepisach i dostosowywania do nich swojej działalności.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.