Strona główna » SeniorNiusy » Czy płatności kartą w Internecie są bezpieczne?
Tytuł: Czy płatności kartą w internecie są bezpieczne? Osoba używająca karty.

Czy płatności kartą w Internecie są bezpieczne?

|

|

Na skróty

Okres między Świętami, a Sylwestrem wiąże się z dużymi promocjami w sklepach. Wielu z nas będzie korzystało z możliwości, jakie daje Internet i zamawiało prezenty w sieci. Liczba bezgotówkowych transakcji wykonywanych przy użyciu karty rośnie z roku na rok, ale wciąż nie wszyscy są przekonani, że to odpowiednia metoda przesyłania pieniędzy. Chcemy Was jednak przekonać, że płatności kartą w Internecie są bezpieczne. Przeczytajcie dlaczego. 

Korzyści z płacenia kartą

Zazwyczaj, gdy korzystamy z oferty sklepu internetowego, mamy różne możliwości płatności — przelewem, gotówką przy odbiorze paczki, BLIK-iem lub kartą. Czemu więc mielibyśmy się decydować właśnie na to ostatnie rozwiązanie? 

Korzyści z płacenia kartą w Internecie jest naprawdę wiele: 

 • Szybkość — zamiast czekać na realizację płatności kilka dni (jak w przypadku przelewu tradycyjnego), używając karty, przesyłamy pieniądze natychmiastowo i transakcja zostaje od razu zaksięgowana. Wystarczy jedno kliknięcie. 
 • Wygoda — to prawda, że musimy podać dane karty, ale zwykle robimy to, korzystając z danej strony internetowej po raz pierwszy. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem są portfele mobilne, tzw. e-wallety, w których można przechowywać dane swoich kart, co ułatwia błyskawiczne dokonanie płatności. Takie dane są specjalnie szyfrowane i zabezpieczane przez system, więc nie ma obaw, że numer karty wpadnie w niepowołane ręce. 
 • Uniwersalność — posiadając kartę płatniczą, możesz dokonywać zakupów na portalach w Polsce i w innych krajach. Często jest to jedyna możliwość wykonania przelewu dla dokonujących zakupu na serwisach zagranicznych. 
 • Zniżki i programy lojalnościowe — to opcja korzystna, zwłaszcza dla osób dokonujących licznych płatności kartą na tej samej stronie internetowej. Wiele firm nagradza takich wiernych klientów specjalnymi ofertami i promocjami. 
 • Wreszcie — bezpieczeństwo. Ta kwestia budzi wśród użytkowników najwięcej wątpliwości, dlatego opiszemy ją bardziej szczegółowo. 

Płatności online w SeniorApp - to takie proste

Niedawno wprowadziliśmy kilka zmian, które mogą ułatwić płacenie za zamówione usługi. W SeniorApp możesz teraz korzystać z płatności cyklicznych za pomocą karty – wystarczy podpiąć w aplikacji jej numer. Warto pamiętać, że przelewy oraz płatności kartą w SeniorApp są zabezpieczane przez nowoczesne systemy bankowe Blue Media. BLIK, czyli nowatorski, stworzony przez Polaków, system płatności online również jest teraz dostępny w SeniorApp.    

To nie wszystkie zmiany – zmieniliśmy również zakładkę dodawania i zarządzania promocjami, a kody rabatowe możesz teraz również dodawać na ekranie zamawiania. Koniecznie sprawdź wszystkie nowości dostępne w SeniorApp. Płatności jeszcze nigdy nie były aż tak proste. Sprawdź sam!  

Czy płatność płatności kartą przez Internet są bezpieczne? 

Zarówno klientom, jak i bankom oraz usługodawcom zależy na jak najwyższej jakości obsługi. W dzisiejszych czasach, gdy płatności bezgotówkowe zyskały niezwykłą popularność, nie można sobie pozwolić na zaniżone standardy bezpieczeństwa. Wymagania stawiane sprzedawcom w tym zakresie są naprawdę restrykcyjne. 

Przed przestępstwami dokonywanymi w sieci chronią nas różnorodne zabezpieczenia — na przykład podane dane są szyfrowane na stronie dzięki użyciu specjalnego rozwiązania technologicznego, tak zwanego protokołu SSL. 

Banki stosują automatyczny monitoring transakcji i jeśli wykryją nieprawidłowości, kontaktują się z właścicielem karty. Takie odstępstwa od normy to, na przykład, płatności o wyjątkowo wysokiej wartości, kilka zleconych przelewów z rzędu lub zakupy wykonane z różnych lokalizacji. 

Dzięki usłudze zwanej „chargeback” możesz się zwrócić do banku również, jeśli zamówienie ze sklepu internetowego do Ciebie nie dotrze lub będzie niezgodne z opisem, a sprzedawca nie będzie odpowiadał na wiadomości albo nie uwzględni reklamacji. Możesz skorzystać z niej nawet w tak nieszczęśliwych okolicznościach, jak wyciek danych klientów sklepu do sieci. W takich sytuacjach bank pobierze pieniądze od nieuczciwego lub nierzetelnego sprzedawcy. 

W wielu sklepach możesz się także spotkać z metodami autoryzacji transakcji wykonywanych w sieci. Oznacza to, że po podaniu danych karty, dostajesz SMS z kodem zabezpieczającym lub musisz potwierdzić płatność w aplikacji. 

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie limitów. Sam wybierasz, jaka jest maksymalna kwota, którą dziennie możesz wydać, używając karty. Po jej przekroczeniu, nikt nie będzie mógł wykonać dalszych transakcji. Oczywiście, w zależności od potrzeb, możesz w każdej chwili zwiększyć limit. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie. 

Podsumowując, płatności kartą mają wiele zalet i są starannie zabezpieczone przez banki oraz sprzedawców. Jest to dobry sposób na uniknięcie problemów z nieuczciwymi kontrahentami. 

Jak bezpiecznie płacić kartą

Dbanie o bezpieczeństwo w sieci nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad przy płatności kartą: 

 • Korzystaj z zaufanych i sprawdzonych serwisów internetowych. 
 • Nie oddawaj ani nie pożyczaj nikomu swojej karty. 
 • Nie podawaj numeru PIN, płacąc w sieci. Transakcje internetowe nigdy tego nie wymagają. 
 • Sprawdź, czy strona sprzedawcy jest odpowiednio zabezpieczona. To proste — adres w wyszukiwarce powinien zaczynać się od https://, a z boku powinien wyświetlać się symbol kłódki. 
 • Jeśli zgubisz kartę, bezzwłocznie powiadom o tym bank.
 • Pamiętaj o ustawieniu limitów kwotowych na dany dzień i miesiąc. 

Zapamiętaj te kilka cennych porad i korzystaj z udogodnienia, jakim jest wykonywanie transakcji bezgotówkowych.

W poprzednim artykule skupiliśmy się na temacie umów zlecenie między osobami prywatnymi. Zobacz, że nie jest to takie skomplikowane.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.