...

Kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku?

Za nami Środa Popielcowa, co oznacza, że na dobre rozpoczął się Wielki Post, wyprzedzający Święta Wielkiej Nocy. To święto ruchome, dlatego warto sprawdzić kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku. 

Wielkanoc uznawana jest za najważniejsze święto chrześcijańskie; obchodzi się je dla upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przygotowaniem do święta jest tzw. Wielki Post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową, na 40 dni przed Wielkanocą. Zarówno Popielec, jak i Niedziela Wielkanocna są świętami ruchomymi. 

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Co roku święto obchodzi się innego dnia – to dlatego, że dokładna data wyznaczana jest w najbliższą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Według zasad przyjętych przez sobór nicejski, Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia. Trzeba również pamiętać, że osoby prawosławne mogą obchodzić Wielkanoc w innym terminie. Dzieje się tak, ze względu na różnice w kalendarzu gregoriańskim i juliańskim. A jak będzie z datą Wielkanocy w tym roku? 

Kiedy świętować Wielkanoc w 2023 roku?

W Polsce, z okazji Wielkanocy przypadają dwa dni wolnego – w Niedzielę Wielkanocną oraz następujący po niej poniedziałek, zwany Śmigusem-Dyngusem. W 2023 roku świętować będziemy 9 oraz 10 kwietnia. Warto również pamiętać, że tradycyjnie przed samą Wielkanocą rozpoczyna się również tzw. Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W ostatnim z tych trzech dni, tłumnie wybieramy się do kościołów ze święconką. 

Święcenie pokarmu jest tradycją znaną w Polsce od przełomu XIII i XIV wieku. Współcześnie, w wielkanocnym koszyku znajdują się m.in.: 

  • jajka – symbolizują nowe życie lub zwycięstwo życia nad śmiercią, 
  • baranek z cukru – oznacza Zmartwychwstałego Chrystusa, 
  • chleb – symbolizuje Ciało Chrystusa, 
  • wędlina – ma oznaczać dobrobyt, 
  • babeczka lub inne ciasto – podobnie jak wędlina ma symbolizować dostatek,  
  • chrzan – to symbol żywotności i siły.

Data Wielkanocy wyznacza również inne dni świąteczne w danym roku – m.in. Zielone Świątki (28 maja 2023 r.), czy Boże Ciało (8 czerwca 2023 r.).   

Przygotowania do Wielkanocy

Zanim zaczniemy malować pisanki, musimy zabrać się za inne świąteczne przygotowania. Sprzątanie domu, mycie okien, robienie zakupów – czeka nas niemały maraton. Wiemy już kiedy w wypada Wielkanoc w 2023 roku – 9 kwietnia. Warto już wcześniej zaplanować porządki, tak by ze wszystkim na spokojnie się wyrobić. A jeśli nie lubisz brać się za generalne porządki, pamiętaj, że w SeniorApp możesz z łatwością zamówić sprzątanie mieszkania, mycie okien, prasowanie i wiele, wiele innych usług.  

Skip to content