Strona główna » Bez kategorii » Starość też radość – 115. urodziny Tekli Juniewicz

Starość też radość – 115. urodziny Tekli Juniewicz

|

|

Na skróty

Najstarsza Polka, trzecia w Europie i piąta najstarsza kobieta na świecie obchodzi dziś: 10.06., 115. urodziny. Zespół SeniorApp składa Pani Tekli najlepsze życzenia!

Kobieta – Historia

„Pani Tekla jest pierwszą Polką we współczesnej historii, która przekroczyła barierę wieku 112, 113 i 114 lat, niewiele państw świata może się poszczycić osobą, która ukończyłaby ten wiek” – pisze Wacław Kroczek.

Na co dzień Pani Juniewicz mieszka w Gliwicach, ale urodziła się na tak zwanych Kresach – w Krupsku, niedaleko Lwowa, na ziemiach podlegających wówczas pod zabór austriacki, a obecnie należących do Ukrainy. Było to dokładnie 10. czerwca, 1906 roku. Datę tę poświadczyła Gerontology Research Group bazując na oryginalnej metryce urodzenia, którą panu Wacławowi Kroczkowi udało się pozyskać z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Żeby uzmysłowić sobie, jak odległy to czas, warto zauważyć, że w roku urodzenia Pani Tekli – 1906, Maria Skłodowska – Curie wygłosiła pierwszy wykład na Sorbonie, odbył się pierwszy lot samolotem niemieckiej konstrukcji, zaś T. Roosevelt otrzymał Pokojowego Nobla.

W wieku kilku lat została sierotą. Przygarnęły ją siostry Szarytki w Przeworsku. Wychowanie zakonne polegało na przygotowaniu młodych dziewcząt do właściwego pełnienia roli żony i matki. Pani Tekla zdobyła umiejętności „wzorowej pani domu”, którymi może się szczycić do dziś, jak mówią jej wnuki: „Babcia ma supermaniery i niesamowity styl bycia. Niejedną panią z wyższym wykształceniem mogłaby zawstydzić”.

To były czasy

W swoim życiu Pani Tekla doświadczyła wielu trudności przypadających na bardzo burzliwe czasy XX i XXI wieku: przeżyła II wojny światowe, epidemię hiszpanki, była świadkiem odzyskiwania przez Polskę niepodległości, przemian powojennego świata, kryzysów, wzlotów i upadków naszego kraju.

Jak wspomina jej rodzina – długowieczność Pani Tekli nie jest przypadkowa. Jako siedmiolatka, przechorowała tyfus, a zakonnice, które się nią wówczas opiekowały, powierzyły jej zdrowie i życie łasce Bożej. Doktor, który ją wyleczył, miał powiedzieć wtedy: „Tekluniu, jak Ty z tego wyjdziesz, to Ty będziesz tak bardzo długo żyła, wszystkich nas przeżyjesz”. I tak też się stało.

Mając 21. lat wyszła za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, z którym podczas repatriacji, po dwóch tygodniach podróży koleją dotarła do Gliwic, gdzie mąż rozpoczął pracę w kopalni Sośnica i urodziła dwie córki. Przeżyła starszą z nich i obu swoich zięciów.

Po śmierci męża, do ukończenia 103. lat, Pani Tekla mieszkała sama i samodzielnie wykonywała wszelkie codzienne obowiązki – z wyboru, ponieważ wnuki przez cały czas pozostają bardzo chętne do pomocy.

Jak to jest być superstulatką?

Jak mówi Pani Tekla, pytana czy niczego jej nie brakuje: „Dokąd mam swój chleb, swoje wszystko, to się dobrze czuje. A jak nie będę miała nic, to kaput”. Jeszcze 3 lata temu robiła obiady dla rodziny i zawsze pamiętała o torcie urodzinowym dla bliskich.

W wieku 111 i 113 lat przeszła dwie operacje ratujące życie, na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła pomyślnie tego rodzaju zabiegi. Później, dorosłe wnuki zaczęły wyręczać ją w niektórych codziennych sytuacjach.

Wnuk Pani Tekli, Adam Stachowski mówi: „Babcia wciąż zaskakuje trzeźwością umysłu i trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi rzeczywistości. Czasami śmiejemy się, że powinniśmy nagrywać jej uwagi, powiedzonka – jest absolutnie wyjątkowa. Potrafi zripostować, a nawet postawić nas do pionu. Czasem lepiej orientuje się w bieżącym świecie, niż my sami”.

Tak wspaniały wiek skłania jednakże również do refleksji. Tematy ostateczne Pani Tekla traktuje z dystansem, ale i szacunkiem: „Czy ja się boję śmierci? Każdy człowiek się boi i chce długo żyć. Ale jak przychodzi śmierć, to nie zadaje pytania”.

Jedna z najstarszych na świecie

Najstarsza osoba na świecie to obecnie Japonka, Kane Tanaka. Ma 118 lat. W pierwszej piątce najstarszych na świecie ludzi znalazły się same kobiety, a zaszczytne, piąte miejsce, zajmuje Pani Tekla Juniewicz.

  1. Kane Tanaka, ur. 2 stycznia 1903 r. (118 lat) Japonia
  2. Lucile Randon, ur. 11 lutego 1904 r. (117 lat) Francja
  3. Francisca Celsa dos Santos, ur. 21 października 1904 (117 lat) Brazylia
  4. Jeanne Bot, ur. 14 stycznia 1905 r. (116 lat) Francja
  5. Tekla Juniewicz, ur. 10 czerwca 1906 r. (115 lat) Polska

Najdłużej żyjącą osobą w historii współczesnej była Francuzka: Jeanne Calment: zmarła w wieku 122 lat i 164 dni.

W Polsce, drugie miejsce w rankingu, zajmuje Pan Stanisław Kowalski: lekkoatleta. Ma obecnie 111 lat i 57 dni. Urodziny obchodzi 14. kwietnia.

Wszystkiego najlepszego!

„Pani Tekla jest niesamowitym człowiekiem. Była świadkiem tylu przełomowych wydarzeń w naszych dziejach, o których czytamy jedynie w książkach do historii. Przeżyła dwie wojny światowe, uczestniczyła w defiladach z udziałem marszałka Piłsudskiego, była świadkiem kilku epidemii, a z jedną z nich wygrała walkę. Oby pozostawała w tak dobrym zdrowiu jak najdłużej! Pani Tekli i jej rodzinie należy się wielki szacunek” – skomentował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który jak co roku odwiedził z urodzinowymi życzeniami najstarszą mieszkankę swojego miasta.

Ze względu na tak wyjątkowy wiek, Pani Tekli należy się również szczególna pamięć. Można dołączyć się do życzeń dla Pani Tekli pisząc je pod postem: https://www.facebook.com/waculo/posts/3912863745434112 lub w wiadomości prywatnej do pana Wacława Kroczka – jak zapewnia – wszystkie miłe słowa przekaże osobiście Jubilatce.

Pan Wacław przyjaźni się z panią Teklą od lat, jest także polskim korespondentem i administratorem Gerontology Research Group – międzynarodowego instytutu naukowego zajmującego się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

Dołączając się do wpisu Pana Wacława: życzymy Pani Tekli kolejnych 100 lat w zdrowiu, szczęściu, niewyczerpanej pogody ducha i przenikliwości umysłu!

 

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.